Haberler
Giriş Tarihi : 24-09-2021 14:21   Güncelleme : 24-09-2021 14:21

MEB, Cübbeli Ahmet'i 'Tayyip Erdoğan İmam Hatip Lisesi'ne Davet Etti

MEB, Din Öğretimi Genel Müdürü Dr. Nazif Yılmaz, aileleri çocuklarını İmam Hatip liselerine göndermemeleri gerektiği konusunda uyaran Cübbeli Ahmet'i 'Tayyip Erdoğan İmam Hatip Lisesi'ne davet etti.

MEB, Cübbeli Ahmet'i 'Tayyip Erdoğan İmam Hatip Lisesi'ne Davet Etti

'Cübbeli Ahmet Hoca' olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, katıldığı bir televizyon programında ailelere seslenerek,  "Çocuklarınızı İmam Hatip Lisesi ve ilahiyata göndereceğinize düz ortaokul ve liselere gönderin. Daha az hasarla çıkar. Ben bunu gördüm denedim. Bütün çevremdeki insanlar çocuklarımızı gönderdik kız çocuklarımız geliyor, 'Hoca sahabeye hakaret', öbür hoca 'Hadis yok', öbür hoca 'Mezhep yok'… Yani müfredat işlemiyor. Müfredattaki şeye yorum katıyor. Hangi cemaate bağlıysa veyahut mezhepsizlik akımı, reformistlik akımı, mealcilik akımı her neyse orayı empoze etmeye çalışıyor. Bugün ilahiyatta benim reddiye yaptığım adamlardan 'Kuran değişsin' diyen adam şu an da Ankara ilahiyatta hoca...'' demişti.

Bu 'Nezih' Kurumlar Hakkında Yanıltıcı Bilgiler Verilmiş

Cübbeli'nin bu sözleri üzerine Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Din Öğretimi Genel Müdürü Dr. Nazif Yılmaz,  Cübbeli Ahmet'i 'Tayyip Erdoğan İmam Hatip Lisesi'ne davet etti. İmam Hatip okullarını savunan Yılmaz, ''Sayın Ahmet Mahmut Ünlü’nün İmam Hatip Okulları ile ilgili açıklamaları kendisinin bu kurumlar hakkında sahih olmayan nakiller üzerinden zanda bulunmasına sebep olduğunu görmekteyiz. İmam hatip okullarında verilen eğitimde ve ders kitaplarında ayrımcılıkları ve mezhebî farklılıkları öne çıkaran bir anlayış değil Kur’an ve sünnet merkezli, temel İslâmî kaynaklara dayalı bütünleştirici ve birleştirici bir yaklaşım ortaya konulmaktadır.

Okullarda verilen din eğitiminde İslam dîni içerisinde ortaya çıkan farklı fıkhî yorumlar ve düşünce oluşumları bir zenginlik olarak kabul edilerek öğrencilerin bu bilgileri doğru bir şekilde öğrenmesi hedeflenmektedir. Bunun sonucunda, öğrencilerin Kur’an ve sünnet çerçevesinde doğru inanca sahip olmaları, doğru bilgi, doğru düşünce ve doğru davranış kazanmaları hedeflenmektedir. Ülke insanının dînî inanış ve anlayışlarını göz ardı etmeksizin bid’at ve hurafelerden arındırılmış, sahih bir din öğretimi, devletin denetim ve himâyesinde gerçekleştirilmektedir. 

Dolayısıyla bu nezih kurumlar hakkında kamuoyunu yanıltıcı bilgilerin hem de din adına anlatılmasını doğru bulmamaktayız. Okullarımızı, öğretmen ve öğrencilerimizi zan altında bıraktığı için ifadelerini tashih etmesini arzu ediyoruz. Bir de, kendisini daha geniş bilgi almak için 1951 yılında ilk açılan okullardan kendisine yakın olan Fatih’teki İstanbul Recep Tayyip Erdoğan İmam Hatip Lisesine davet ediyoruz'' dedi.