Haberler
Giriş Tarihi : 18-12-2020 11:23   Güncelleme : 18-12-2020 11:40

Meclis'te Kabak Tatlısı Tartışması: Yediysem Allah Benim Belamı Versin

TBMM bütçe görüşmelerinde AKP ve CHP milletvekilleri arasında ‘kabak tatlısı’ tartışması yaşandı.

Meclis'te Kabak Tatlısı Tartışması: Yediysem Allah Benim Belamı Versin

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki (TBMM) bütçe görüşmelerinde, AKP Trabzon Milletvekili Salih Cora, 'fakirlik edebiyatı' yapmakla eleştirdiği CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç’un kabak tatlısını tahinli yediğini söyledi.

Tartışmanın başlangıcı aslında Öztunç’un önceki günkü bütçe görüşmelerindeki "Beyaz çay, ejder meyvesi, efuli -liçi meyvesi eşliğindeymiş- aloe vera -starex meyvesi eşliğinde-orman meyveli spesiyal, bahçe naneli limonata içermiş, pataşur içerisinde Çerkez tavuğu -neyse bu artık- zencefilli somonlu suşi, tartolet içerisinde humus. Millet aç siz bunları yiyorsunuz" şeklindeki söyleriydi.

AKP'li Cora bunun üzerine, CHP’li Öztunç’a “Fakirlik edebiyatı yapıyor ama kendisi de kabak tatlısını tahinli yedi” dedi. Öztunç, kendisini “Vallahi kabak tatlısı değil kuru fasülye pilav yedim” diye savundu.

Tansiyonu yükselten tartışma tutanaklara şöyle yansıdı:

"AKP Trabzon Milletvekili Salih Cora: Sanki böyle bize burada, şatafat içerisinde yaşayanlar, sürekli fakirlik edebiyatında bulunuyorlar. Akşam yemeğimde hamsi yedim ama Kahramanmaraş milletvekilimiz kabak tatlısını tahinli yedi, ondan da taviz vermedi.

Öztunç: Sayın Başkanım, sayın hatip benim akşam yemeğinde ne yediğimi söyledi.

Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç: Yediniz mi siz kabak tatlısını? Yemediyseniz sorun yok.

Öztunç: Beni şatafatlı yemek yemekle…

Başkanvekili Bilgiç: Arkadaşlar, sataşmadı, kabak tatlısı yemek kötü bir şey mi tahinle; hayret bir şey. Ve Sayın Cora, hakikaten, kimin ne yediği bizi hiç ilgilendirmiyor yani.

Öztunç: Eğer, ben kabak tatlısı yediysem Allah benim belamı versin. Vallahi yemedim, ben tatlı yemiyorum. Ben ne yedim biliyor musun Sayın Cora bu akşam yemeğinde?

Bilgiç: Söylemeyin Sayın Öztunç

Öztunç: Kuru fasulye, pilav yedim. Ben köy çocuğuyum. Sen de hamsi yemişsin.

AKP İstanbul Milletvekili Halis Dalkılıç: Başkanım, kuru fasulye yemiş, gazı var belli. (CHP sıralarından ‘Ayıp ya’ sesleri)

Öztunç: Ayıp be, ayıp. Meclise yakışıyor mu? Böyle bir terbiyesizlik var mı?

AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu: Mutfakla ilgili terbiyesizliği siz yapıyorsunuz."