Haberler
Giriş Tarihi : 06-02-2021 09:47   Güncelleme : 06-02-2021 12:40

Melih Bulu Kadro Devşiriyor: Boğaziçi'ne Hukuk ve İletişim Fakülteleri Açılacak

Partili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan karara göre Boğaziçi Üniversitesi'ne Hukuk Fakültesi ve İletişim Fakültesi açılacak.

Melih Bulu Kadro Devşiriyor: Boğaziçi'ne Hukuk ve İletişim Fakülteleri Açılacak

Resmi Gazete'de AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan karara göre 13 üniversiteye 16 yeni fakülte, enstitü ve yüksekokul kurulurken, 7 üniversitedeki 16 enstitü ve yüksekokul da kapatıldı. Atanmış rektör Melih Bulu'ya karşı protestoların devam ettiği Boğaziçi Üniversitesi'ne ise Hukuk Fakültesi ve İletişim Fakültesi açılmasına karar verildi.

13 üniversiteye kurulan 16 yeni fakülte, enstitü ve yüksekokulların arasında Hukuk Fakültesi, Spor Bilimleri Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi gibi fakülteler yer alıyor. Öğrenci Sendikası Boğaziçi Üniversitesi'ne kurulan iki yeni fakülteyle ilgili olarak, "Okulda aradığı akademik desteği bulamayan Melih Bulu, Cumhurbaşkanı'ndan ısmarlama Hukuk ve İletişim Fakültesi açtırarak kadro devşirip rektör olmaya çalışacak" yorumunu yaptı. Ayrıca Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı'nda "Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağlı olarak Suriye'de (Çobanbey/Halep) Çobanbey Tıp Fakültesi ile Çobanbey Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu kurulması" maddesi de yer aldı.

 

Öte yandan kapatılan 7 üniversitedeki enstitü ve yüksekokullar şu şekilde sıralandı:

 

11 Yeni Rektör Atandı

Resmi Gazete'de yayımlanan diğer bir kararla birlikte Erdoğan, 11 üniversiteye rektör atadı.

Karara göre; Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, Ardahan Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Biber, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, Batman Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. İdris Demir, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, Gümüşhane Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, Hakkari Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ömer Pakiş, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Namık Ak, Kırklareli Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Bülent Şengörür, Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun ve Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Turgay Uzun atandı.