Haberler
Giriş Tarihi : 10-02-2021 14:19   Güncelleme : 10-02-2021 14:27

Memleketin Her Köşesinde Cinsiyetçi İfadeler: ''Bayana Uygun Ev'' İlanına Ceza

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), bekâr erkeğe ev kiralamayan ev sahibi ve emlakçıyı, cinsiyet temelli ayrımcılık yapıldığı gerekçesiyle para cezasına çarptırdı.

Memleketin Her Köşesinde Cinsiyetçi İfadeler: ''Bayana Uygun Ev'' İlanına Ceza

İstanbul'da yaşayan Y.A, erkek olduğu gerekçesiyle kendisine ev kiralanmaması üzerine cinsiyet temelli ayrımcılığa uğradığını belirterek TİHEK'e başvurdu. Başvuruyu inceleyen TİHEK, emlakçı Ş.M'den yazılı görüş istedi. Ş.M, yazılı açıklamasında, ev sahibinin aile binasına bekar erkekleri istemediğini, gayrimenkul danışmanlarının ev sahibinin kriterlerine uygun kiracı bulmakla mükellef olduğunu belirtti. 

"Bekar erkeklere evin kiralanmaması" talimatının ev sahibince verildiği iddiası sebebiyle kurum, ev sahibi E.G'den de yazılı görüş istedi. Muhatap ev sahibi, daha önce dairesini bekar erkeklere kiraladığında çok sorun yaşadığını, bu nedenle dairesini bekarlara kiralamak istemediğini ifade etii. TİHEK, yapılan değerlendirmenin ardından, ev sahibi ve emlakçının ayrımcılık yasağını ihlal ettiğine, ev sahibi E.G. hakkında 5 bin TL, emlakçı Ş.M. hakkında ise 3 bin TL idari para cezası uygulanması kararını verdi. 

Kararda, Borçlar Kanunu'nun 27'nci maddesinde "Kanunun emredici hükümlerine, ahlaka, kamu düzenine, kişilik haklarına aykırı veya konusu imkansız olan sözleşmeler kesin olarak hükümsüzdür." ifadelerine yer verildiği, bu hüküm gereği ev sahibinin emlak müşaviri ile ayrımcılık talimatı içeren sözleşme yapmasının 6701 sayılı Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu'nun emredici hükümlerine aykırı olduğu belirtildi.