Ekonomi
Giriş Tarihi : 11-06-2021 09:07   Güncelleme : 11-06-2021 09:07

Merkez Bankası "Beklenti Anketi"nin Adını Değiştirdi

TCMB, "Beklenti Anketi"nin adının "Piyasa Katılımcıları Anketi" olarak değiştirilmesine karar verdi.

Merkez Bankası

TCMB'den yapılan yazılı açıklamada "Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından 2001 yılından bu yana uygulanan Beklenti Anketinin ismi kamuoyu ve basında söz konusu anketin sonuçlarının TCMB'nin kurumsal beklenti ve tahminlerini yansıttığı yönündeki yanlış anlaşılmanın önüne geçilmesi amacıyla ‘Piyasa Katılımcıları Anketi’ olarak değiştirilmiştir.

Piyasa Katılımcıları Anketi finansal ve reel sektörde çalışan kişilerin enflasyon, döviz kuru, cari işlemler dengesi, büyüme ve faiz oranları gibi temel makroekonomik değişkenlere ilişkin kısa ve uzun vadeli beklenti/tahminlerini içermektedir.

Piyasa Katılımcıları Anketi'nin metodolojisi ve yayım tarihinde herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Bu çerçevede Piyasa Katılımcıları Anketi'nin sonuçlarının TCMB'nin kendi tahmin ve beklentilerini yansıtmamakta olduğu, bu anketin finansal ve reel sektörde çalışan kişilerin tahminlerinden derlendiği bir kez daha hatırlatılmaktadır” ifadelerine yer verildi.

TCMB'nin 2021 yılı Mayıs ayı Beklenti Anketi sonuçlarına göre piyasanın yıl sonu dolar beklentisi 8,95 olarak ölçülmüş, döviz kuru da Beklenti Anketi trendine uygun olarak tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 8,78 seviyesine ulaşmıştı.