Ekonomi
Giriş Tarihi : 01-03-2021 10:49   Güncelleme : 01-03-2021 10:49

Merkez Bankası'ndan İki Yeni Hamle

Merkez Bankası, ankaların nakdi krediler için kredi miktarının yüzde 1’ine kadar alabilecekleri kredi kullandırım ücretini yüzde 10 artırdı. Vadesinden önce ticari krediyi kapatma maliyeti ise iki katına çıktı.

Merkez Bankası'ndan İki Yeni Hamle

Merkez Bankası’nın, bankaların ticari müşterilerinden alabilecekleri ücretler ile ilgili usul ve esasları düzenleyen tebliğine eklenen bir fıkra ile bugünden geçerli olmak üzere vadesine 2 yıldan az kalan ticari kredileri erken kapatmanın maliyeti iki katına çıktı. Bununla birlikte bankaların nakdi krediler için kredi miktarının yüzde 1’ine kadar alabilecekleri kredi kullandırım ücreti de yüzde 10 artırılarak, yüzde 1.1’e yükseltildi.

İlk olarak 10 Şubat 2020’de yayımlanan tebliğe göre, 1 yıl içinde 5. kez değişiklik yapıldı. 2020’ye 4 sayılı tebliğin 9. maddesinde yer alan ‘yüzde birinin’ ifadesi ‘yüzde 1,10’unun’ olarak değiştirildi. 9. madde bankaların kredi tahsis ücreti ve kredi kullandırım ücreti olmak üzere iki ayrı ücret alabileceğini düzenlemekteydi. Bunlardan kredi tahsis ücreti kredi limitinin onbinde yirmibeşi olarak korunda. Kredi kullandırım ücreti ise yüzde birden yüzde 1.1’e çıkarılmış oldu.

Tebliğin 11. maddesine eklenen 4’üncü fıkraya göre ise erken ödenen kredilerin faiz ve diğer maliyet unsurlarında indirime gidilecek. Ancak 1 Mart 2021’den itibaren bankalar, müşterilerden kalan vadeye bağlı olarak yüzde 2’ye kadar erken ödeme ücreti alabilecekler. Eski kredilerde ise kalan vadesi 24 ayı aşmayan kullanıcılar için erken ödeme ücreti yüzde 1 olarak ödenecek. 1 Mart’tan itibaren kullandırılan kredilerde, erken ödeme ücreti kalan vadesi 24 ayı aşmayan kredilerde yüzde 2’ye kadar alınacak. 24 ayı aşan kredilerde ise her bir yıl için yüzde 1 ilave edilecek. Döviz cinsinden veya dövize endeksli kredilerde ise erken ödeme ücreti 1 puan artırılarak uygulanacak.

Yürürlükteki tebliğin 11. maddesinin üçüncü fıkrası, devam etmekte olan kredilerin erken kapatma koşullarını düzenliyor. 1 Mart’tan önce kullandırılmış ticari kredilerde vadesi 24 aya kadar olanlar için yüzde1’ i, 24 ayı aşanlar için ise erken kapama ücreti yüzde 2’yi geçemiyor. Eski kredilerde de döviz cinsinden olanlar için erken ödeme ücreti 1 puan artırılarak uygulanacak.