Haberler
Giriş Tarihi : 11-04-2021 14:24   Güncelleme : 11-04-2021 14:24

Meslekî Yeterlilik Belgesi Olmayan Yapamayacak: 40 Mesleğe Daha Belge Zorunluluğu

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından aralarında elektrik tesisatçısı, elektrik ve doğal gaz sayaç sökme-takma elemanları, çimento üretim elemanı, tıbbî atık toplayıcısı, mermer doğal taş ocakçısı ve yer altı hazırlık işçisinin de olduğu 40 meslek için yeterlilik belgesi zorunluluğu getirildi.

Meslekî Yeterlilik Belgesi Olmayan Yapamayacak: 40 Mesleğe Daha Belge Zorunluluğu

İş kazaları bakımından yüksek risk grubundaki "tehlikeli" ve "çok tehlikeli" olarak tasnif edilen 143 meslek için belgeli çalışma şartı koyan Meslekî Yeterlilik Kurumu, paydaşlarının da katkılarıyla 40 meslek için daha belge zorunluluğu getirdi.

Buna göre madencilik ve enerji sektörlerindeki meslekler başta olmak üzere, aralarında elektrik tesisatçısı, elektrik ve doğal gaz sayaç sökme-takma elemanları, çimento üretim elemanı, mermer doğal taş ocakçısı ve yer altı hazırlık işçisinin de aralarında olduğu 40 meslekte, Meslekî Yeterlilik Belgesi olmayanlar 10 Nisan 2022'den itibaren çalışamayacak.

İş Kazaları Yüzde 25 Azaldı

İş kazalarının asgariye indirilmesi, üretimde verimlilik ve etkinliğin sağlanmasını amaçlayan Meslekî Yeterlilik Belgesi zorunluluğu, 2015'ten bu yana uygulanıyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı verilerine göre belge zorunluluğu sayesinde "tehlikeli" ve "çok tehlikeli" olarak tasnif edilen mesleklerde iş kazaları yüzde 25 azaldı. Yeni eklenen 40 meslekle birlikte "tehlikeli" ve "çok tehlikeli" sınıfta olup Meslekî Yeterlilik Belgesi zorunluluğuna sahip meslek sayısı 183'e yükseldi.