Haberler
Giriş Tarihi : 13-07-2021 12:55   Güncelleme : 13-07-2021 12:55

MHP'li Üyeler Tütün Protestoları Sonrası Tutuklanan MHP'li Meclis Üyesi Sebebiyle İstifalarını Verdi

Adıyaman'da yapılan tütün yasağı protestolarında tutuklanan bir kişinin MHP'li belediye meclisi üyesi olduğunun ortaya çıkması üzerine bir grup MHP'li partisinden istifa etti.

MHP'li Üyeler Tütün Protestoları Sonrası Tutuklanan MHP'li Meclis Üyesi Sebebiyle İstifalarını Verdi

Tütün üreticilerinin Adıyaman'da başlattığı protestonun ardından 10 kişi tutuklanmıştı. Tutuklanan 10 kişiden birinin MHP'li belediye meclisi üyesi Mustafa Sonkaya olduğunun ortaya çıkması üzerine MHP'de isyan başladı. 

Sonkaya'nın tutuklanmasının ardından MHP'nin Çelikhan ilçesindeki teşkilatta bulunan ve 2019 yerel seçimlerinde MHP’den Çelikhan belediye başkan adayı olan Abdurrahman Yaylagül, MHP’den meclis üyesi seçilen Selim Tokgöz, il genel meclisinin MHP’li adayları Mehmet Horuz, Mustafa Üzümcü, Mustafa Yaylagül ve Mehmet Sait Akgün istifa etti.

Partilerinin yanında değil karşılarında durduğunu belirten Yaylagül, "50 yıllık tütün üreticisi olan 66 yaşındaki Abdurrahman amcayı dahi hapisle tanıştırmak isteyen bu denli kararlara karşı yanımızda durmayan partimiz MHP'den topluca istifa etmiş bulunmaktayız" ifadelerini kullandı.

Her Zaman Halkımızın Yanındayız

MHP'nin halkın yanında olmadığını ancak kendilerinin her zaman halkın yanında olacaklarını belirten Yaylagül, “Bilindiği üzere tütün satışına getirilen hapis cezasını içeren kanun sebebiyle geçtiğimiz günlerde ilçemizin onurlu vatandaşları tarafından onuru, namusu ve şerefi olan ekmeğini yani tütününü korumak amacıyla bir dizi protestolar gerçekleştirilmiş ve haklı isyanlarını gerekli mercilere duyurmak için, çocuklarının geleceği için, ekmeğine uzanan ellere tepki mahiyetinde eylemler içerisinde bulunulmuştur. Sahipsiz memleketimizle maalesef çözüm yönünde uzlaşmak yerine gözaltılar gerçekleştirilmiş ve bu sabah itibarıyla 10 kişinin tutuklanarak cezaevine gönderildiğini üzüntüyle öğrenmiş olduk.

Bunlardan üçünün Çelikhanlı tütün üreticileri olduğunu da hatırlatmak isteriz. Tutuklananlardan birinin de halk tarafından seçilmiş olan MHP belediye meclis üyemiz Mustafa Sonkaya olduğunu belirtmek isterim. 50 yıllık tütün üreticisi olan 66 yaşındaki Abdurrahman amcayı dahi hapisle tanıştırmak isteyen bu denli kararlara karşı yanımızda durmayan, Çelikhan halkını yalnız bırakan 2019 yerel seçimlerinde aday olarak bulunduğumuz hükümetin ittifak ortağı partimiz Milliyetçi Hareket Partisi'nden il genel meclis üyesi adaylarımız Mustafa Üzümcü, Mehmet Horuz, belediye meclis üyemiz Selim Tokgöz ve diğer üyelerimiz ile beraber topluca istifa etmiş bulunmaktayız.

Her zaman, her şartta ve her yerde halkımızın yanında olduğumuzu ifade ediyor halkımıza saygılarımızı sunuyoruz. Güzel günlerde buluşmak ümidiyle...” şeklinde konuştu.