Haberler
Giriş Tarihi : 10-09-2020 10:23   Güncelleme : 10-09-2020 10:23

Miçotakis Times İçin Yazdı! Türkiye'yi Yaptırımlarla Tehdit Etti

Yunanistan Başbakanı, The Times için "Türkiye ya saldırganlığına son verir ya da AB yaptırımlarına maruz kalır" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Miçotakis Times İçin Yazdı! Türkiye'yi Yaptırımlarla Tehdit Etti

Yunanistan, Doğu Akdeniz'de Türkiye'yi görmezden gelerek kendi menfaatlerini koruyabilmek adına bir kez daha Avrupa Birliği (AB)'nden yardım bekliyor. Birliğe Türkiye'ye karşı yaptırım kararları uygulatarak bölgesel üstünlük elde edebileceğini düşünen Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, The Times için bir makale kaleme aldı.

Yazı boyunca Doğu Akdeniz'deki krizin sadece iki AB üyesi GKRY ve Yunanistan'ı değil, bütün Birliği tehdit ettiğini anlatmaya çalışan Miçotakis, 24-25 Eylül'de düzenlenmesi planlanan AB Zirvesi'ne dek Türkiye "saldırgan" tutumundan vazgeçmezse yaptırımın zaruri olduğuna ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye'nin zirveye kadar sağduyulu bir tutum benimsememesi halinde, Avrupalı lider dostlarımın önünde anlamlı yaptırımlar uygulamak dışında başka bir seçenek olduğunu düşünmüyorum. Çünkü konu artık Avrupa dayanışmasının ötesine geçti. Mesele, artık Avrupa'nın stratejik çıkarlarının, hayati çıkarlarının tehlike altında olduğunu kabul etmekle ilgili. Avrupa, gerçek anlamda jeopolitik gücünü göstermek istiyorsa, saldırgan bir Türkiye'ye taviz vermeyi göze alamaz."

Libya ve Suriye Meselelerini Gündeme Aldı

"Yunanistan; İsrail, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerle güçlü ortaklıklar kurarken, Türkiye ise tek başına hareket ediyor, Doğu Akdeniz'de güç gösterisi yapıyor, Suriye ve Libya'ya müdahale ediyor ve Hamas'a açıktan destek veriyor.

Kavgacı bir üslup, milliyetçi bir propaganda, Rusya'dan satın alınan silah sistemleri, Dünya Miras Listesi'ndeki yapıların camiye dönüştürülmesi, yasadışı deniz faaliyetleri ve savaş tehdidi. Türkiye, geçmişte kalan bir üslup kullanıyor. Düşmanlardan, şehitlerden, mücadeleden ve bunun için her türlü bedeli ödemekten bahsediyor. Yalnızca Yunanistan ve Kıbrıs gibi iki AB üyesini değil, Birliğin tamamını tehdit eden aday bir ülke, böyle üslup ve tutum benimsiyor.

Yunanistan'ın Türkiye'den gelecek her türlü saldırganlığa karşı koyacak askeri kapasitesi vardır. Ancak, iki ülke arasında herhangi bir askeri olayın yaşanmasının kimsenin çıkarına olmadığı da aşikardır."