Haberler
Giriş Tarihi : 07-04-2021 01:24   Güncelleme : 07-04-2021 01:24

Millî Savunma Bakanı Akar'dan 104 Emekli Amirale: Bedeli Neyse Ödeyecekler

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 104 emekli amiralin yayımladığı bildiriye ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. Akar, bildiriye imza atan emekli amiraller için "Bunlar okumuş, yazmış insanlar. Yaptıkları işin nereye varacağını bilmek zorundalar. Dolayısıyla bunun bedeli neyse ödeyecekler" dedi.

Millî Savunma Bakanı Akar'dan 104 Emekli Amirale: Bedeli Neyse Ödeyecekler

Milliyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Didem Özel Tümer'in haberine göre Akar, "Bu işe katılmayan 86 emekli amiral de var. Onlar girmiyor bu işe" dedi.

Emekli amirallerin açıklaması için "Haddini aşan bir bildiri" ifadesini kullanan Akar, "Mekanizma nasıl oluştu, onu anlamaya çalışıyoruz. Bunun arkasında ne var? Başka şeyler olabilir, başkaları bundan örnek alabilir" diye konuştu.

Millî Savunma Bakanlığının (MSB) konuya ilişkin açıklaması için ise "Kelimeleri özenle seçtik" diyen Akar, söz konusu bildirinin, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) moral ve motivasyonunu bozmak anlamına geldiğini, düşmanı sevindirmekten başka işe yaramadığını söyledi.

Bakan Akar, emekli askerlerin muvazzaflarla irtibatı konusundaki bir soruya ise "Bunları savcılık inceliyor, istihbarat bakıyor. Biz de bakıyoruz. Kim nerelere gitmiş, kimlerle görüşmüş, bakılacak" şeklinde bir yanıt verdi.

Akar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yetkisi, sorumluluğu, görevi olmadan bu insanlar bir araya gelmişler. Mekanizmanın nasıl olduğunu savcılık ortaya çıkaracak. İlk metni kim hazırladı, nasıl dağıttı belirlenecek."

MSB'den yapılan açıklamada bildirinin, "demokrasiye zarar vermekten ve düşmanları sevindirmekten başka işe yaramayacağı" belirtilmiş; "yargının gereğini yapacağı" vurgulanmıştı.