Haberler
Giriş Tarihi : 28-04-2021 16:34   Güncelleme : 28-04-2021 16:34

Milli Savunma Bakanlığı: İncirlik Üssü TSK'ya Aittir, Türk Üssüdür

Milli Savunma Bakanlığı Kaynakları, İncirlik Üssü'nün TSK'ye ait olduğunu belirttiği bir açıklama yayımladı.

Milli Savunma Bakanlığı: İncirlik Üssü TSK'ya Aittir, Türk Üssüdür

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Kaynakları, İncirlik Üssü hakkında açıklamada bulundu. İncirlik'in bir Türk üssü olduğu vurgulanan açıklamada 6 madde yer aldı. İncirlik Üssü'nün mülkiyetinin üzerindeki tüm tesislerle birlikte Türkiye Cumhuriyeti devletine ait olduğu belirtilen açıklama şu şekilde:

- İncirlik Üssündeki belirli tesislerin kullanımı, Türkiye ile ABD arasında 29 Mart 1980 tarihinde imzalanan Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşmasına göre yürütülmektedir. Bu anlaşma ”Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, İncirlik’teki Türk Silahlı Kuvvetleri tesislerinde müşterek savunma tedbirlerine katılması için Birleşik Devletler Hükümeti'ne izin verir” hükmüne haizdir.

- İncirlik Üssü, TSK’na ait Hava Kuvvetleri üslerimizden biridir, Türk üssüdür, üzerindeki tüm tesislerle birlikte mülkiyeti Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne aittir.

- Şanlı bayrağımız 24 saat gönderde çekilidir ve hiçbir zaman da inmemiştir.

- İncirlik’te bulunan 10’uncu Tanker Üs Komutanlığı, hiyerarşik olarak Eskişehir’de konuşlu Muharip Hava Kuvveti Komutanlığı'na, daha sonra da Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlıdır.

- Üs Komutanlığı görev ve vazifesini, üs komutanının emir ve komutasında icra etmektedir.

- 10’uncu Tanker Üs Komutanlığı'nda ABD’nin dışında İspanya, Katar ve Polonya’ya ait unsurlar bulunmaktadır. Üs’ten Doğal Kararlılık Harekatı da desteklenmektedir.