Haberler
Giriş Tarihi : 03-10-2021 10:36   Güncelleme : 03-10-2021 10:36

Milyonlarca E-Nabız Kullanıcısına Ait Bilgiler Satışa Çıkarıldı

E-Nabız kullanıcısı milyonlarca vatandaşa ait bilgiler yasa dışı yollarla satışa sunuldu.

Milyonlarca E-Nabız Kullanıcısına Ait Bilgiler Satışa Çıkarıldı

Sağlık Bakanlığı'nın e-Nabız uygulamasını kullanan 7 milyon vatandaşımıza ait özel bilgiler, yasa dışı forumlar üzerinden satışa sunuldu.

Vatandaşların e-Nabız sistemindeki kullanıcı adları ve şifrelerinin yanı sıra, ad, soyad, yaş, kilo, boy, sağlık durumu, kan bağışları, organ bağışları gibi Sağlık Bakanlığı altyapısında kayıtlı tüm verilerinin satışa sunulduğu, bu satış karşılığında 600 dolar ücret istendiği görülüyor.

E-Nabız uygulaması, enabis.gov.tr internet adresinde şu ifadelerle tanımlanıyor:

"e-Nabız sağlık kuruluşlarından toplanan sağlık verilerine vatandaşların ve sağlık profesyonellerinin internet ve mobil cihazlar üzerinden erişebilecekleri bir uygulamadır. Muayene, tetkik ve tedavilerinizin nerede yapıldığına bakılmaksızın, tüm sağlık bilgilerinizi yönetebildiğiniz, tıbbi özgeçmişinize tek bir yerden ulaşabildiğiniz bir kişisel sağlık kaydı sistemidir. Bizzat sizin verdiğiniz, süresi ve sınırı belirlenmiş yetki çerçevesinde sağlık kayıtlarınızın hekimlerce değerlendirilebildiği, böylelikle teşhis ve tedavi sürecinin kalitesini ve hızını artıran, sizinle hekiminiz arasında güçlü bir iletişim ağının kurulmasını sağlayan, internet üzerinden güvenli bir şekilde erişebildiğiniz dünyanın en geniş ve en kapsamlı sağlık bilişim alt yapısıdır."

Resim