Haberler
Giriş Tarihi : 09-03-2021 21:02   Güncelleme : 09-03-2021 21:02

Mısır, Yunanistan'ın Baskısıyla Doğu Akdeniz'de Geri Adım Attı

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias'ın Kahire'de Mısırlı mevkidaşıyla görüşmesinin ardından Yunan basını, Mısır'ın yeni MEB haritası yayımladığını yazdı.

Mısır, Yunanistan'ın Baskısıyla Doğu Akdeniz'de Geri Adım Attı

Mısır'ın Münhasır Ekonomik Bölge haritasını memnuniyetle karşılayan Ankara'nın Kahire'yle görüşüp anlaşma mesajları vermesi, Atina'da telaşa sebep oldu. Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias'ın Kahire'de Mısırlı mevkidaşıyla görüşmesinin ardından Yunan basını, Mısır'ın yeni MEB haritası yayımladığını yazdı.

Yunanistan ve Güney Kıbrıs ile deniz yetki alanlarının belirlenmesine ilişkin anlaşmalar yapan Mısır'ın, bu anlaşmalar uyarınca çizdiği MEB'indeki hidrokarbon ihalesiyle ilgili yayımladığı haritayı yenilediği belirtildi. İlk haritanın Ankara'da memnuniyetle karşılanması ve buna Atina'nın tepki göstermesinin ardından söz konusu güncelleme haberi geldi.  

Mısır hükûmetinin yayımladığı ilk haritada, 28. Meridyen'in doğusunda yer alan 18. saha, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler'e (BM) bildirdiği Türk kıta sahanlığının güney sınırlarında son buluyordu. Bu durum, Mısır'ın Meis Adası'ndan inen hattaki bölgede Türk kıta sahanlığını tanıdığına ilişkin yorumları da beraberinde getirirken Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan Kahire'yle görüşme ve anlaşma imzalamaya yönelik mesajlar geldi.

Bu durum Atina'yı derhal harekete geçirdi. Yunan basınında Mısır'ı 'kalleşlikle' suçlayan yorumlar çıkarken Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis'in Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi'yle telefon görüşmesi yapmasını müteakiben Dışişleri Bakanı Nikos Dendias dün soluğu Kahire'de aldı.

"18. parselin konumu yeniden belirlendi"

İlk haritayı 'Mısır'ın Türkiye ile anlaşmaya açık kapı bırakması' diye yorumlayan Yunan gazetesi Katimerini, bugün Mısır'ın yeni bir MEB haritası yayımladığını duyurdu.

Yeni görsel eşliğinde "Mısır Petrol ve Madeni Kaynaklar Bakanlığı ihaleye çıkarılacak sondaj parsellerinin yeni bir haritasını yayımladı" başlığıyla verilen haberde, "Harita, 18. parselin konumunu 28. Meridyen'in ötesine geçmeyecek ve Mısır'ın çizdiği MEB sınırları içinde kalacak şekilde yeniden belirledi" ifadeleri kullanıldı.

Haberde,"Yeni haritanın pazartesi günü Kahire'de Yunanistan-Mısır Dışişleri Bakanları Nikos Dendias-Semih Şükrü görüşmesinin ardından geldiği, bu görüşmede 18. parselle ilgili teknik ayrıntıların da ele alındığı" bildirildi.

Dendias: Sorun özünde çözüldü

Dendias, Mısırlı mevkidaşı ve Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt'la görüşmesinin ardından geçtiği Güney Kıbrıs'ta, Yunan tarafının sorunu özünde çözülmüş saydığını açıkladı. Mısır Dışişleri Bakanlığından da ülkeye Yunan yatırımının artacağı açıklaması geldi.

Yeni harita gelişmesiyle ilgili Yunanca sosyal medya paylaşımlarında 18. parselin tam olarak 28. Meridyen'in doğu sınırında durması için dikey olarak kesildiğinden söz edilirken Arap basınında Kahire'nin geri adım attığı ve Türkiye'nin hak iddia ettiği 28. Meridyen'in doğusuna ilişkin Yunanistan'ın itirazlarını kabul ettiği şeklinde yorumlar yapıldı.

Suudi Basını: Atina-Kahire Uzlaşması

Yunanistan ile Mısır'ın uzlaşmaya vardığını duyuran Suudi gazetesi Arab News, "Tartışmalı parselin koordinatları Mısırlı ve Yunanlı uzmanlar arasındaki görüş alışverişlerinin ardından yeniden uyarlandı" diye yazdı.

Haberde Kalın, Çavuşoğlu ve Akar'ın açıklamaları hatırlatılarak "Arab News'a konuşan Mısırlı diplomatlar, Kahire'nin Doğu Akdeniz meselelerini Türkiye ile görüştüğü söylentilerinin doğru olmadığını söyledi" ifadesi kullanılırken devamında şunlar aktarıldı:

"Türkiye ile ancak Yunanistan ve Güney Kıbrıs'la birlikte müzakere edilir"

"Mısırlı kaynaklar, Kahire'nin, Türkiye ile Doğu Akdeniz konusunda herhangi bir müzakereye Yunanistan ile (Güney) Kıbrıs'ın taraf olması taahhüdüne bağlılığını koruduğunu belirtti. Bu konuda Türkiye ile müzakere etmek gibi bir niyeti yoktur. Mısır tarafı, Libya'daki UMH ile Ankara arasında imzalanan deniz yetki alanları anlaşmasını reddetme pozisyonuna da sadıktır."

Mısırlı diplomatik kaynaklar, bir diğer Suudi gazetesi Şarkul Avsat'a da şunları söyledi:

"Yakın zamanda Türkiye ile deniz yetki alanı sınırını belirlemek üzere müzakere yapma niyetimiz yok. Mısır’ın Akdeniz’de uluslararası deniz sınırlarına saygı göstermesi, yeni bir şey değil. Orta Doğu ile ilgili 'müzakereye yakın olunduğuna' dair Türk iddiası doğru değil."