Haberler
Giriş Tarihi : 28-08-2021 11:38   Güncelleme : 28-08-2021 11:38

MNG Kargo’dan Siber Saldırıya İlişkin Açıklama

Siber saldırı sebebiyle bazı kargo alıcılarının ad, soyad, adres ve telefon bilgileri ele geçirilen MNG Kargo saldırıya ilişkin açıklama yaptı.

MNG Kargo’dan Siber Saldırıya İlişkin Açıklama

15 Ağustos'ta MNG Kargo'nun sistemine yapılan siber saldırı sebebiyle bazı kargo alıcılarının ad, soyad, adres ve telefon bilgileri ele geçirildi. Saldırının 23 Ağustos'ta ancak tespit edilebildiğini belirten MNG Kargo durumu Kişisel Verileri Koruma Kurumu'na (KVKK) bildirdi. 

MNG Kargo Ticari Faaliyetlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Barış Kaya, ihlalin kişileri ve şirketin organizasyonunu ciddi boyutta etkilemediğini, tüm teknik tedbirlerin alındığı ve tespit çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Olaya ilişkin bilgi veren Kaya, “Tespit edilen ihlal, sadece ilgili kurumsal kullanıcının, kullanıcı adı ve şifresinin bir şekilde saldırgan/saldırganlarca tespit edilmesi/ele geçirilmesiyle erişilebilen bir bilgi olduğu için, ihlalden etkilenen kişilerin sadece kullanıcı adı ve şifresi saldırganca tespit edilen kurumsal müşterilerin kargo alıcıları ile sınırlı olduğu değerlendirilmektedir. Zafiyet nedeniyle ortaya çıkan bilgilerin ad, soy ad, adres ve telefon numarası bilgilerinden ibaret olması nedeniyle ihlalin ilgili kişilere yüksek derece olumsuzluk yaratmadığı ve şirketimiz organizasyonunu ciddi boyutta etkilemediği değerlendirilmiştir. Gerekli tüm idari ve teknik tedbirler tarafımızca alınmıştır” şeklinde konuştu.

MNG Kargo'dan Açıklama

MNG Kargo tarafından yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

“Önemle belirtmek isteriz ki; ihlalden şu ana kadar etkilendiği bildirilen/tespit edilen sadece bir kurumsal müşterimiz söz konusudur. Diğer kurumsal müşterilerimizin aynı şekilde etkilenip etkilenmediği detaylı şekilde araştırılmaktadır. Konuyla ilgili yapılan incelemelerde bireysel müşterilerimizin bilgilerinin saldırgan/saldırganların eline geçtiğine ilişkin herhangi bir bilgiye ulaşılamadığı gibi buna sebebiyet verecek bir açık/zaafiyet de tespit edilmemiştir. Yapılan sızma testinde saldırganın elinde kullanıcı adı ve şifre olmadan herhangi bir bilgiye ulaşamadığı ve henüz sistemimizden bir kullanıcı adı ve şifreye erişimle ilgili bir saldırı veya sızıntı tespit edilememiş olduğu için, sadece bir kurumsal kullanıcı ile sınırlı bir erişim söz konusu olabileceği değerlendirilmektedir. İhlalden etkilenen kişi ve kayıtların net bir şekilde tespiti, ihlalle ilgili incelemelerimiz devam ettiği için henüz yapılamamıştır. Ancak, kurumsal müşterilerimizin web servislerine yetkisiz giriş yapılması durumunda kurumsal müşterilerimizin kargo alıcılarına ait sınırlı sayıdaki verilerinin ihlalden etkilenme olasılığı bulunmaktadır.

Alınan güvenlik önlemleri kapsamında; saldırı anında tahribatın artması ve veri sızıntısının engellenmesi amacıyla gerekli tüm idari ve teknik tedbirler tarafımızca alınmıştır. Bu istenmeyen durumdan ötürü üzüntü duyuyor, tüm müşterilerimizin şirketimizden güvenle hizmet almasına yönelik tüm idari ve teknik tedbirlerin tarafımızca alınmış olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyoruz. İhlale ilişkin araştırmalar ve çalışmalar halihazırda devam etmektedir. Veri ihlali dolayısıyla bilgi edinmek veya 6698 sayılı Kanunun 11inci maddesindeki haklarınızı kullanmak amacıyla kisiselveri@mngkargo.com.tr adresine e-posta göndermek suretiyle veya 0 (850) 222 06 06 numaralı çağrı merkezimiz ile iletişim kurarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.”