Haberler
Giriş Tarihi : 30-03-2021 09:21   Güncelleme : 30-03-2021 09:21

Mobilya Sektöründe Kriz: Sünger Bulunamadığı İçin Üretimler Durdurulabilir

Pandeminin getirdiği zorluklardan biri olan 'malzeme' krizi mobilya sektörünü de vurdu.

Mobilya Sektöründe Kriz: Sünger Bulunamadığı İçin Üretimler Durdurulabilir

Çin virüsü belası sebebiyle özellikle otomotiv sektöründe yaşanan malzeme eksikliği üretimin sekteye uğramasına sebep olurken bu kez sorun yaşanan alan mobilya sektörü oldu. 'Sünger' üretiminin yeterli olmadığından yakınan mobilyacılar böyle giderse mobilya üretimine devam edemeyeceklerini söylediler.

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği Başkanı Mustafa Balcı, “Sektörde ciddi manada sünger krizi yaşanıyor. Sünger krizi döşemecileri derinden etkiliyor. Bu durum bir an evvel çözüme kavuşturulmalı. Bu şekilde devam ederse üretim yapamaz hale geleceğiz” dedi.

36 bin üreticinin olduğu Türkiye'de fiyatı geçen yıla kıyasla iki kat artan sünger bulunamadığı için başta koltuk üretimi olmak üzere bazı ürün gruplarının olumsuz etkilendiğini söyleyen Balcı, cam ve ayna bulmakta da sorun yaşandığını belirtti.

Balcı, “Yonga levha, yongalam, MDF, MDFlam gibi malzemelerde de ciddi sorun var. Bazı üreticiler malı yurtdışına gönderiyor. Üreticinin tedarik sorunu bir an önce çözülmeli” diyerek çözüm beklediklerini ifade etti.