Haberler
Giriş Tarihi : 17-03-2021 12:02   Güncelleme : 17-03-2021 12:02

Moskova'da Taliban'ın da katılımıyla 'Afganistan Konferansı' düzenleniyor

Rusya'nın başkenti Moskova'da, Afganistan'da devam eden çatışmanın taraflarının katılımıyla bir konferans düzenleniyor.

Moskova'da Taliban'ın da katılımıyla 'Afganistan Konferansı' düzenleniyor

Rusya'nın başkenti Moskova'da, Afganistan'da devam eden çatışmanın taraflarının katılımıyla bir konferans düzenleniyor. 18 Mart Perşembe düzenlenecek olan konferansa ABD, Taliban ve Kabil hükümetinden temsilciler katılacak.

Konferansta Afganistan barış sürecinde son durum ele alınırken, ülkede süregelen çatışmanın geleceğine dair müzakerelerin gerçekleştirilmesi bekleniyor.

ABD'yi temsilen Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, konferansa katılmak üzere Moskova'ya gidecek. Öte yandan Afgan taraflar da Moskova'ya bugün gitti.

Taliban'a bağlı kaynaklarca yapılan açıklamaya göre, hareketin 10 kişiden oluşan heyeti Moskova'ya hareket etti. Heyet içerisinde Taliban Siyasi Ofis Şefi Molla Birader Ahund, Müzakere Heyeti Şefi Mevlevi Abdulhakim Hakkani, Molla Abdulsselam Hanefi, Şeyh Şahabeddin Dilaver, Molla Fazıl Ahund, Hayrullah Hayrhva, Suheyl Şahin, Enes Hakkani, Şir Muhammed Abbas Stanikzay ve Dr. Muhammed Naim bulunuyor.

Afgan tarafları ve Kabil hükümetini temsilen ise şu isimler Moskova'ya gitti: Kabil hükümetinin iki numaralı ismi Abdullah Abdullah, Meclis Sözcüsü Rahman Rahmani, eski başkan Hamid Karzai, Abdurreşid Dostum, Kerim Halili, Hizb-i İslami lideri Gulbeddin Hikmetyar, Barış İlişkileri Bakanı Sedat Mansur Nadiri, Masum Stanikzay, Metin Bek, Nadir Nadiri, Habibe Serabi ve Alem İzedyar.