Haberler
Giriş Tarihi : 30-03-2021 12:13   Güncelleme : 30-03-2021 12:24

MÜSİAD Başkanından Pandemi Açıklaması: Yeni Kurallar Alışkanlık Yapacak

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Düzce Şubesi’nin genel kurul toplantısında açıklamalar yaptı.

MÜSİAD Başkanından Pandemi Açıklaması: Yeni Kurallar Alışkanlık Yapacak

MÜSİAD (Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği) Düzce Şubesi’nin genel kurul toplantısına katılan Genel Başkan Abdurrahman Kaan, risk haritasının güncellenmesine dair açıklamalarda bulundu. “COVID 19 süreci bugünden yarına bitecek bir süreç değildir. Aşılama çalışmaları tamamen bitse bile toplumsal bağışıklığın zaman alacağını uzmanlar dile getirmektedir. Yani bir bu kadar daha yolumuz vardır. Tüm bunlar olurken aslında sessizce yeni bir yaşam biçimi hayatımıza girmekte ve bizler sakince bu yeni kurallara adapte olmaktayız. Elbette sosyal bir yorgunluk var ama aynı zamanda tepki mekanizmalarımızda da bir durulma olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla geçen sene yadırgadığımız pek çok kural bugün normalize oldu. Bir sene sonra ise alışkanlık olacaktır'' diyen Kaan, pandemi kurallarına adapte olduğumuzu ve bu durumun normalleşeceğini söyledi.

Kaan, “Zorlu bir 2020 yılı bizleri, onun devrettiği güçlükler ve yeni tehdit-fırsat algılarıyla 2021 yılına attı. Covid-19 salgınıyla birlikte küresel ekonomi, hem arz hem de talep yönüyle büyük bir şoka girerken; sermaye, mal ve insan hareketliliği neredeyse durma noktasına geldi ve birçok sektörde hayatta kalmak imkânsız hâle geldi'' ifadelerini kullanarak yaptığı açıklamada pandeminin şok etkisi yarattığını belirtti.

Gerilen İlişkileri Düzeltebiliriz

Kaan, ticari komşuluklar açısından gerilen ilişkileri yeniden inşa edebileceklerini belirterek “MÜSİAD bu ilişki sistematiğinde bambaşka bir yere ve öneme sahiptir. Bizim gibi dünyada sayılı örnekleri olan ve geniş bir alana yayılmış sivil toplum kuruluşları, devletin demirden eline geçirilmiş, kadife bir eldiven gibidir. Gerilen ilişkileri, geri planda iktisadi diplomasi kanalıyla ticaret ve yatırım ağları kurarak yeniden inşa edebilir ve hatta düzeltebilirler. Biz de gerek ticari diplomasi ağımız gerekse ekonomik istihbaratı önceleyen raporlama sistemimizle ticari komşulukları sınırlar ötesine taşımaktayız. Üyelerimizin dış ticaret hareketliliği bir bakıma ülkemizin dünyadaki yeni güç ve konumunun devamlılığını garantilemektedir” diye konuştu.