Haberler
Giriş Tarihi : 13-09-2021 11:20   Güncelleme : 13-09-2021 11:20

Muş'ta 'Şifalı' Denilerek İçilen Suyun Mikrop Saçtığı Tespit Edildi

Muş’ta ‘böbrek taşını erittiği’ iddiasıyla içilen suyun mikrop saçtığı ve mikropların böbrek yetmezliğine neden olabileceği tespit edildi.

Muş'ta 'Şifalı' Denilerek İçilen Suyun Mikrop Saçtığı Tespit Edildi

Muş'un Gümüşali köyü kırsalında çıkan su yerliler tarafından 'şifalı' olarak tanıtılınca şehir dışından gelen yüzlerce kişi bölgeden çıkan suyu içmeye başladı. Ancak Muş halkının ve farklı şehirlerden gelen vatandaşların şifalı sanarak içtiği su üzerinde yapılan incelemelerde suyun mikrop saçtığı tespit edildi. 

Vatandaşların suyun böbrek taşını erittiği iddia ettiğini ancak suyun aslında böbrek yetmezliğine sebep olabilecek mikroplar barındırdığını belirten Muş Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Rıfat Somay, “Muş'ta böbrek taşını erittiği iddia edilen ve halk arasında şifalı olarak bilinen suyun, aslında mikrop ürettiği yapılan analizlerde saptanmıştır. İl Sağlık Müdürlüğümüzün tekrarlayan analizleriyle geçen sene de yapıldığı şekilde, bu suların birçok bakteri ve parazit barındırdığı saptanmıştır. Halkımızın bu suları, böbrek taşına iyi geldiğini düşünürken aslında kendilerini zehirlememesi ve bu suları tüketmemesini öneriyoruz. İnsanlar üzerinde sular tüketildikten sonra özellikle ishal, kusma gibi belirtiler, ciddi sıvı kayıplarıyla böbrek yetmezliği ve ölüme kadar götürebilecek durumlar ortaya çıkmaktadır” şeklinde konuştu.