Haberler
Giriş Tarihi : 08-03-2021 12:52   Güncelleme : 08-03-2021 12:52

Mustafa Şentop Fezlekeler ve Berberoğlu Hakkında Konuştu

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, parlamenter sisteme dönüş, fezlekeler ve kadına şiddetile ilgili konuştu.

Mustafa Şentop Fezlekeler ve Berberoğlu Hakkında Konuştu

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla kadın milletvekilleri ve Meclis’teki kadın personel ile görüştü. 

Samsun’da yaşanan kadına şiddet olayına değinen Şentop, “Çocuğunun gözü önünde uyguladığı muamelenin gereği elbette yapılacak. Benzer olayların tekrar meydana gelmemesi için yapılacak birçok şey olduğunu gösterdi. 83 milyon çözüm odaklı hareket etmeli” dedi. Şentop, kadına şiddete karşı yürürlükte olan yasalara da değinerek, “Bazı olayları bütünüyle ortadan kaldırıcı kesin hüküm içermiyor hukuk kuralları. Türkiye’deki düzenlemeler büyük ölçüde kadına karşı şiddeti engelleyebilecek hukuki zemin oluşturuyor, toplumsal bilinçlenme önemli. Bilinçlenme ve kuralların uygulanması etkili” ifadelerini kullandı.

Fezlekeler Hakkında Konuştu

Milletvekillerine yönelik fezlekeler hakkında da konuşan Şentop, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu kararı ile ilgili olarak, “Eğer kesin hükmü kaldırma yetkisi Anayasa Mahkemesi’nde olsa, bunu İstanbul’daki 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nden istemez. Demek ki Anayasa Mahkemesi, bireysel başvuruda bunu kaldıramıyor. Bunu kaldırma yetkisi, mahkemelere ait. Dolayısıyla Anayasa’ya göre bireysel başvurunun sonucunu beklemek mecburiyeti yok. Daha önce uygulama bu şekilde olmuştu. Henüz daha karar gelmedi. Onunla ilgili değerlendirmeyi daha sonra yapılacak” şeklinde konuştu.

Ayrıca, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun durumuyla ilgili, “Yargı kararı henüz Meclis’e ulaşmadı. Gelince usulüne uygun işlem yapılacak. Fezlekeler uzun zamandır komisyonda” ifadesini kullandı.

Parlamenter Sisteme Dönüş Anayasa Değişikliği ile Mümkün Kılınabilir

Yeni anayasa tartışmalarına ilişkin değerlendirmede bulunan Şentop, "Meclis’te bu konuda samimi bir kararlılık olursa bütün siyasi partilerimizde, Türkiye’nin yeni anayasa yapabileceğine inanıyorum. Bunun yolları, yöntemleri var. ‘Parlamenter sisteme dönülmeli’ diyen partiler var. Parlamenter sisteme dönüş ancak anayasanın değişikliğiyle mümkün olabilir. Bir hükümet sistemi değişikliği anayasa değişikliği ile olabilir. Meclis’te kararlılık olursa siyasi partilerimizin yeni anayasayı yapabileceğine inanıyorum" dedi.