Haberler
Giriş Tarihi : 28-02-2021 12:24   Güncelleme : 28-02-2021 12:24

Mustafa Varank: Türkiye Bir Uzay Ülkesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, katılıdığı toplantıda Milli Uzay Programı'na dair açıklamalarda bulunarak Türkiye'nin 'bir uzay ülkesi' olduğunu söyledi.

Mustafa Varank: Türkiye Bir Uzay Ülkesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Milli Uzay Programı çalışmaları kapsamında özgün hibrit roket motorları üreten Delta V’nin İstanbul’da bulunan tesisinde toplantı düzenledi. Milli Uzay Programı ile Türkiye'yi uzay ligine taşıyacaklarını söyleyen Varank, "Türkiye bir uzay ülkesi, ülkemizden uzay alanında gelişmiş çok önemli kabiliyetler var" dedi..

Uzay ekonomisinden Türkiye'nin aldığı payı artırmayı hedeflediklerini belirten Mustafa Varank, "Türkiye bir uzay ülkesi, ülkemizde uzay alanında gelişmiş çok önemli kabiliyetler var. Biz de Türkiye Uzay Ajansı’nın hazırladığı Milli Uzay Programı ile bu kabiliyetleri bir araya getirerek tam bir koordinasyon içerisinde önemli hedefler belirledik" ifadelerini kullandı.

Bakan Varank, Türkiye'nin uzay hedeflerinin başında Ay misyonunun geldiğine dikkat çekerek, “Ay misyonunda 2023 ve 2028 yıllarında iki aşamalı bir hedefimiz var. 2023’te ilk kez kendi milli ve özgün teknolojilerimizi kullanarak Ay ile teması gerçekleştirmek istiyoruz. Misyonumuzun ilk ayağında Ay’a bir sert iniş gerçekleştireceğiz. Burada öncelikle Dünya yörüngesine çıkaracak ilk fırlatmayı uluslararası iş birlikleriyle yapacağız ama Dünya yörüngesinde kendi milli ve özgün roketimizi ateşleyerek uzay aracımızı Ay ile buluşturacağız” şeklinde konuştu.

Delta V adlı firmadan da bahseden Varank, firmanın 2016’da kurulduğunu ve 2017’den beri uzaya erişimle ilgili çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti. bu yaz firmanın uzay sınırını aşacak roketini ateşleyeceğini ifade eden Varank, "Biz burada Delta V’den özellikle Ay misyonunda uzayda kendi ateşlememizi yapacak motorları geliştirmelerini bekliyoruz. Bu manada da TÜBİTAK UZAY ve Delta V’yi bir araya getirdik. Zaten birkaç aydır çalışmalarına başlamışlardı. Bu tesislerde şirketimizin kabiliyetlerini dinledik. Ay misyonu ile ilgili kritik bir toplantı gerçekleştirdik. Bütün taraflarla beraber adeta bir ön tasarım toplantısı yaptık ve Delta V’nin özellikle dünyada yeni gelişen hibrit roket teknolojilerinde nerede bulunduğunu, önümüzdeki dönem planlamalarını kendilerinden dinledik. İnşallah Milli Uzay Programı’mızın en önemli misyonu olan Ay misyonunun da ilk aşamasını 2023’te başarıyla tamamlayarak, Ay ile ilk teması kendi milli ve özgün roketimizi ateşleyerek, kendi milli ve özgün uzay aracımızla başarmak istiyoruz ve ay yıldızlı al bayrağımızı inşallah Ay’a göndermeyi düşünüyoruz" dedi.

Eleştirenler Devletin İşleyişinden Bihaberler

Türkiye Uzay Ajansı’nın (TUA) bütçesine ilişkin eleştiriler yapıldığını söyleyen Bakan Varank, "Bu eleştirileri yapanlar hem devletin işleyişinden hem de bu projeler nasıl yapılıyor bundan bihaberler” ifadelerini kullandı. Varank, Türkiye Uzay Ajansı'nın bütçesinin kendi teşkilat yapısı ve operasyonel ihtiyaçlarıyla ilgili olduğunu söyleyerek, “Bunun yanında başka kaynaklardan da halihazırda özellikle Ar-Ge anlamında bir bütçe diğer kurumlardan aktarılıyor. Bunun yanında bu projeyi gerçekleştirecek firmalarımızın yani Delta V’nin ya da TÜBİTAK UZAY’ın zaten kendi projeleri, yetişmiş insan kaynağı var. TUA’nın başka bütçe kaynakları da bulunuyor. Şu anda İMECE uydusunun TÜBİTAK UZAY üretimini yapıyor, 70 milyon doların üstünde bir proje. Bunun yanında Türksat 6A haberleşme uydusu projesini yine TÜBİTAK UZAY yürütüyor, 200 milyon doların üzerinde bir bütçesi var. Dolayısıyla bizim burada bir bütçe sıkıntımız yok. Bir proje bütçesiyle, bir Ar-Ge bütçesiyle kurumun kendi günlük ihtiyaçlarıyla ilgili bütçesini karıştırmamak lazım ” şeklinde konuştu.