Haberler
Giriş Tarihi : 20-12-2020 16:37   Güncelleme : 20-12-2020 16:47

Mutasyon Geçiren Çin Virüsü Avrupa'yı Korkuttu; Ülkeler İngiltere ile Havayolu Ulaşmını Durdurdu

Britanya'da daha bulaşıcı Çin virüsü mutasyonunun ortaya çıkmasının ardından Hollanda, Belçika ve İtalya ada ülkesine havayolu ulaşımını durdurdu. Belçika ayrıca iki ülke arasındaki demir yolu ulaşımını da en az 24 saat askıya alacaklarını açıkladı.

Mutasyon Geçiren Çin Virüsü Avrupa'yı Korkuttu; Ülkeler İngiltere ile Havayolu Ulaşmını Durdurdu

Britanya hükûmetinin Sağlık Baş Danışmanı Prof. Dr. Chris Whitty, Birleşik Krallık'ta Çin virüsünün geçirdiği mutasyon sonucu ortaya çıkan yeni türünün yüzde 70 daha hızlı yayıldığını söylemişti. Bu açıklamanın ardından Avrupa ülkeleri, İngiltere ile olan ulaşımını durdurma kararı aldı.

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, İngiltere'de daha bulaşıcı Çin virüsü mutasyonunun ortaya çıktığının açıklanmasının ardından bu ülkeyle hava ve demir yolu ulaşımını en az 24 saat durduracaklarını açıkladı. Ayruca İtalya Dışişleri Bakanı da İngiltere'yle uçuşların karşılıklı olarak askıya alındığını bildirdi. 

De Croo, televizyon programında yaptığı açıklamasında, İngiltere'den uçak veya trenle Belçika'ya gelecek kişilere sınırların gece yarısından itibaren geçici olarak kapatılacağını söyledi.

İngiltere'nin güneyinde görülen ve daha çabuk bulaştığı belirtilen yeni bir virüs hakkında bilimsel istişarelerde bulunmak için bu kararı aldıklarını belirten De Croo, 24 saatlik sürenin uzatılabileceğini kaydetti.

De Croo, "Mutasyonla veya yeni virüs türünün Avrupa ana karasına ulaşıp ulaşmadığıyla ilgili cevapsız birçok soru var." dedi.

Mutasyon Geçiren Virüs Belçika ve Hollanda'ya Sıçradı

Ülkeler önlem olarak sınırları kapatıyor. Öte yandan Belçika ve Hollanda'dan gelen bilgilere göre iki ülkede de yeni tür Çin virüsü mutasyonu halihazırda görülmüş durumda. 

Dünya Sağlık Örgütü, mutasyon hakkında İngiltere'den gelen açıklama sonucu şu açıklamayı yapmıştı:

"Covid-19'un yeni mutasyonu hakkında Britanyalı yetkililerle yakın temas hâlindeyiz. Analizler ve süren çalışmaların sonuçlarını paylaşmaya devam edeceğiz. Üye ülkeleri ve kamuoyunu yeni virüs mutasyonunun özellikleri hakkında bilgi sahibi oldukça bilgilendireceğiz."