Haberler
Giriş Tarihi : 28-03-2021 18:52   Güncelleme : 28-03-2021 19:10

Myanmar'daki Cunta, Öldürdüğü Bir Göstericinin Cenaze Törenine Katılanlara da Ateş Açtı

Myanmar'da güvenlik güçleri, dünkü darbe karşıtı protestolarda öldürdükleri birinin cenazesi için toplanan kalabalığa da ateş açtı.

Myanmar'daki Cunta, Öldürdüğü Bir Göstericinin Cenaze Törenine Katılanlara da Ateş Açtı

The Guardian'da yer alan habere göre Cumartesi düzenlenen darbe karşıtı protestolara, güvenlik güçlerinin silahlı müdahalesi sonucu öldürülen 114 kişiden biri olan 20 yaşındaki Thae Maung Maung'un cenaze töreni Bago kentinde yapıldı. Cenazeye katılanlardan bazıları, güvenlik güçlerinin tören sırasında kendilerine ateş açtığını bildirdi. Törende ölen ya da yaralanan olup olmadığıyla ilgili henüz bir bilgi paylaşılmadı.

Öte yandan ülke basınındaki haberlerde, göstericilerin bugün düzenlediği protestolarda iki kişinin daha güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğü duyuruldu.

Darbe Karşıtlarına Silahlı Müdahaleye Tepkiler

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Myanmar'da askerî darbeye ve seçilmiş hükûmet üyelerinin gözaltına alınmasına karşı düzenlenen protestolarda güvenlik güçlerinin silahlı müdahalesi sonucunda şiddetin artmasını kuvvetle kınamıştı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Uluslararası toplumun tüm çağrılarına karşın Myanmar'da darbe rejiminin sivil halka karşı uyguladığı ölümcül şiddetin daha da artırmakta olduğunun kaygıyla izlendiği" bildirilmişti.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, ordunun göstericilere müdahalesinin "kabul edilemez" olduğunu belirtmişti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Myanmar güvenlik güçlerinin döktüğü kandan dehşete düştük; cunta, azınlığa hizmet için insanların hayatını feda ediyor" ifadelerini kullanmıştı.

ABD, Avustralya, Kanada, Almanya, Yunanistan, İtalya, Japonya, Danimarka, Hollanda, Yeni Zelanda, Güney Kore ve İngiltere savunma bakanları, Myanmar güvenlik güçlerinin silahsız darbe karşıtı göstericilere yönelik "ölümcül güç kullanımını" kınamıştı. Söz konusu 12 ülkenin savunma bakanları yaptıkları ortak açıklamada, Myanmar ordusuna şiddete son verme ve eylemleriyle Myanmar halkına karşı kaybettiği saygıyı ve güvenilirliği yeniden tesis etme çağrısını yapmıştı.