Haberler
Giriş Tarihi : 13-03-2021 22:30   Güncelleme : 13-03-2021 22:30

Myanmar’daki Darbe Karşıtı Protestolarda 11 Kişi daha Öldürüldü

Myanmar'da güvenlik güçlerinin, askeri darbe ve seçilmiş hükümet üyelerinin gözaltına alınmasına tepki gösteren protestoculara müdahalesi sonucu 11 kişi daha yaşamını yitirdi.

Myanmar’daki Darbe Karşıtı Protestolarda 11 Kişi daha Öldürüldü

AA'nın yerel haber kuruluşu Voice of Myanmar’a dayandırdığı habere göre, gece yarısı başlayan ve öğle saatlerinde de ülkenin birçok bölgesinde süren protestolara güvenlik güçleri gerçek mermilerle müdahale etti. Çıkan olaylar sonucunda, Mandalay'daki protestolarda bulunan 2’si kadın 5 kişi yaşamını yitirirken 10’dan fazla kişi de yaralandı. Yangon'da ise 4 kişi yaşamını yitirirken Pyay şehrindeki gösterilerde, 19 yaşında bir öğrencinin de hayatını kaybetmesi üzerine ölü sayısı 2’ye çıktı.

Güvenlik güçlerinin sert müdahalesine rağmen ülke çapında darbe karşıtı protestolar sürdü. Yangon, Mandalay, Magway, Saging ve Bago bölgelerinde halk, güvenlik güçlerinin şiddetini kınadı ve darbeden bu yana gözaltına alınanların serbest bırakılmasını talep etti.

Bazı şehirlerde protestocular oturma eylemi düzenleyerek Birleşmiş Milletlere (BM), "Koruma sorumluluğu (R2P) istiyoruz" yazılı koreografilerle mesaj verdi. Ancak geçtiğimiz günlerde BM Güvenlik Konseyinin daimî üyeleri Rusya ve Çin, Myanmar'da yaşananları ülkenin "iç meselesi" olarak yorumladığı için Konseyde darbenin kınanmasına ilişkin ortak bir karar alınamamıştı.

Myanmar'daki Askerî Darbe

Myanmar ordusu, kendisine yakın siyasî grupların 8 Kasım 2020'deki seçimlerde hile yapıldığı iddialarını ortaya atmasının ve ülkede siyasî gerilimin yükselmesinin ardından 1 Şubat'ta yönetime el koymuştu.

Ordu, ülkenin fiilî lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkiliyi ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve 1 yıllığına olağanüstü hâl (OHAL) ilan etmişti.

Türkiye darbeyi kınamış, Batı ülkelerinden de darbeye yönelik çeşitli tepkiler ve eleştiriler gelmişti.

Myanmarlılar, 6 Şubat'ta demokrasiye dönüş talebiyle gösterilere başlamıştı. Güvenlik güçlerinin bu barışçıl gösterilere silahlı müdahalelerinde yaklaşık 70 gösterici hayatını kaybetti, 1500'ün üzerinde kişi ise hâlihazırda tutuklu.

Ülkede geniş katılımlı gösteriler sürerken gözaltındaki üst düzey hükûmet yetkililerinin askerî mahkemede yargılanmaları devam ediyor.