Haberler
Giriş Tarihi : 26-03-2021 11:24   Güncelleme : 26-03-2021 11:33

New York’ta Dinlenme ve Eğlence Amaçlı Esrar Kullanımı Yasallaştırıldı

New York eyalet siyasetçileri, eğlence ve dinlenme amaçlı esrarı yasallaştırma kararı aldı.

New York’ta Dinlenme ve Eğlence Amaçlı Esrar Kullanımı Yasallaştırıldı

New York eyalet siyasetçileri, eğlence ve dinlenme amaçlı esrar kullanımını yasallaştırdı. New York eyalet Valisi Cuomo ile eyalet başkenti Albanny milletvekilleri arasında yapılan anlaşmaya göre, Esrar Kontrol Kurulu tarafından kontrol edilen yeni bir Esrar Yönetim Ofisi oluşturulacak. Anlaşma gereğince, 21 yaş üstündekilerin kendi evlerinde esrar yetiştirmesine izin verilerek, eyalet ve vergi geliri için perakende satışlara vergi konulacak.

New York'ta eğlence amaçlı marihuanayı yasallaştırma mevzuatı, bir kişinin kişisel kullanım için evde, içeride veya dışarıda altı adede kadar kenevir bitkisi yetiştirmesini de kapsıyor.

New York Times’ın aktardığına göre, esrarın yasallaşmasıyla birlikte, "Siyah ve İspanyolların düşük düzeyli esrar suçlamalarıyla beyazlardan çok daha sık tutuklandığını gören asil orantısız polislik faaliyetlerine" son vereceği düşünülüyor.

Times, "Anlaşmanın uyuşturucunun teslimine izin vereceğini ve alkol olmasa bile esrarın tüketilebileceği kulüp benzeri salonlara veya tüketim yerlerine izin vereceğini" de öne sürüyor.