Haberler
Giriş Tarihi : 11-02-2021 13:32   Güncelleme : 11-02-2021 13:44

Norveçli Gençler: Uygurlara Baskı Uygulayan Çin'le Anlaşmaları İptal Edin

Norveçli gençler Çin'in Uygurlara yönelik baskı politikası nedeniyle hükümete çağrıda bulundukları bir mektup imzaladı.

Norveçli Gençler: Uygurlara Baskı Uygulayan Çin'le Anlaşmaları İptal Edin

Norveç'te önde gelen siyasi partilerin gençlik kolları, Çin'in Uygurlara yönelik baskı politikası nedeniyle Pekin yönetimi ile olan normalleşme anlaşmasının iptal edilmesi ve serbest ticaret müzakerelerinin durdurulması çağrısında bulunan bir mektup imzaladı.

Hükümete çağrıda bulunan mektupta, "Diktatörlüklere karşı çıkmadığımızda, onları meşrulaştırmaya ve güçlendirmeye yardım ediyoruz. Dünya tarihinde daha önce hiçbir bir diktatörlük Çin'in bugün sahip olduğu kadar ekonomik ve siyasi güce sahip olmamıştır. Bir serbest ticaret anlaşması yoluyla, sadece bu diktatörlüğün güçlendirilmesine değil, Norveç demokrasisinin zayıflatılmasına katkıda bulunuyoruz." ifadeleri yer aldı.

Norveç Uygur Komitesi, Norveç'teki Hong Kong Komitesi, Norveç Tibet Komitesi ve Norveç Tayvan Dostluk Derneği'nin 9 Şubat'a yayınladığı açık mektupta, Çin'in Doğu Türkistan'daki insan hakları ihlalleri nedeniyle Norveçli yetkililere harekete geçme çağrısında bulundu. Norveç Uygur Komitesi'nin Genel Sekreteri Adiljan Abdurihim, "Geleceğimiz ve savunduğumuz değerlerle ilgili bir sorun." diyerek Çin ile ekonomik ilişkilerinin Norveç'in şartlarına göre olması gerektiğini söyledi. 

Açık mektup, Norveç parlamentosunda temsil edilen dokuz siyasi partiden sekizinin gençlik kollarının imzasını içeriyor. Sadece sağ popülist İlerleme Partisi'nin gençlik örgütü mektubu imzalamadı.