Haberler
Giriş Tarihi : 16-01-2021 16:15   Güncelleme : 16-01-2021 16:15

Norveç'ten Çin Virüsü Aşısı Hakkında Uyarı Geldi

Norveç, Çin virüsü aşılarının 80 yaş üzerindekiler ve ağır hasta insanlar için çok riskli olabileceği uyarısı yaptı.

Norveç'ten Çin Virüsü Aşısı Hakkında Uyarı Geldi

Norveç, Çin virüsü aşılarının 80 yaş üzerindekiler ve ağır hasta insanlar için çok riskli olabileceği uyarısı yaptı.

Norveçli yetkililer, 23 vatandaşının Pfizer/BioNTech Çin virüsü aşısının ilk dozunu yaptırdıktan kısa süre sonra yaşamını yitirdiğini açıkladı. Ölen 23 kişiden 13'üne yapılan otopsinin, aşıdan kaynaklana yan etkilerinin ileri yaştaki kişilerde ağır reaksiyonlara sebep olabileceğini gösterdiği söylendi.

Norveç Kamu Sağlığı Enstitüsü'nden yapılan açıklamada, "Çok zayıf durumda olanlar için aşının hafif yan etkilerinin bile çok ağır sonuçları olabilir. Yaşayacak çok yılı kalmamış olanlar için aşı yaptırmanın faydası sınırlı olabilir" denildi.

Bloomberg, bu açıklamaların daha genç insanların aşı olmaktan kaçınması gerektiği anlamına gelmediğini, fakat dünya genelinde aşılanma devam ederken nelere dikkat edileceğinin sinyallerini verdiğini ifade etti.

Pfizer ve BioNTech, kuzey ülkesinde meydan gelen ölümleri incelemek için Norveçli yetkililerle çalıştıklarını açıkladı. Pfizer e-posta yoluyla yaptığı açıklamada, "Sağlık kurumu can kaybı sayısının endişe verici olmadığını, beklenen seviyede olduğunu bildirdi" yazdı.

Pfizer/BioNTech aşısına karşı ağır alerjik reaksiyonlar nadiren ortaya çıktı. ABD'de şu ana kadar sadece 21 kişinin ağır alerjik reaksiyon gösterdiği açıklandı.

Norveç'te yetkililerin 29 yan etki gösteren vatandaştan neredeyse 4'te üçünün 80 yaş üstü olduğu belirtildi.