Haberler
Giriş Tarihi : 14-09-2021 09:13   Güncelleme : 14-09-2021 09:24

ODTÜ Rektörlüğü Mezuniyet Töreni İçin Kararını Verdi: Siyasi Sebepler Öğrencilerin Önüne Geçti

ODTÜ Rektörlüğü koronavirüs salgınını bahane ederek mezuniyet töreni yapmama kararı aldı.

ODTÜ Rektörlüğü Mezuniyet Töreni İçin Kararını Verdi: Siyasi Sebepler Öğrencilerin Önüne Geçti

ODTÜ Rektörlüğü, öğrencilerin talebine rağmen mezuniyet töreni yapmayacağını açıkladı. Gerekçe olarak koronavirüs salgınını gösteren rektörlük, vakaların arttığını ve mezuniyet töreninin riskli olduğunu belirtti. Ancak mezun olan öğrencilere gönderilen mailde, “Geçen yıllarda düzenlenen törenlerde bazı istenmeyen ve üniversitemize yakışmayan gelişmeler yaşanmış ve bu nedenle törenlerimiz; mezunlarımız, onların mezuniyetinin gururunu yaşamaya gelmiş yakınları ve bizler için arzu ettiğimiz bir ortamda gerçekleşememiştir” ifadesine yer verilmesi törenin gerekçesinin yalnızca bir bahane olduğunu ortaya koydu.

Her yıl Devrim Stadyumu’nda düzenlenen ve mezun olan öğrencilerin çeşitli pankartlar ile katıldığı mezuniyet törenini bu sene ısrarla yapmayan rektörlük mailin devamında ise, “Diploma töreni yapılması durumu çok boyutlu riskler taşımaktadır. Kişi sayısında kısıtlamalar yapılsa bile tören düzenlenmesinin mevcut şartlarda mümkün olmadığı durumu kesinlik kazanmıştır” ifadelerine yer verdi.

''ODTÜ'lü Kimliği Gelecek Nesillere Aktarılamayacak''

ODTÜ Atatürkçü Düşünce Topluluğu Başkanı Banu Poyraz, Devrim, mezuniyet törenlerinin, ODTÜ’nün  önemli geleneklerinden olduğunu ancak yönetim tarafından engellenmeye çalışıldığını belirterek, “2020’de salgın gerekçesiyle yapılmadı. Bu yıl birçok şeyin serbest olmasına, yüksek oranda aşılanmaya ve farklı üniversitelerde mezuniyet yapılmasına rağmen törenin pankart kültürünü ortadan kaldıracak şekilde planlanması, kararın arkasında farklı niyetlerin olup olmadığın sorgulanmasına neden oluyor. Rektörlüğün iletisinde geçen yıllarda yaşanan olumsuzlukların açıkça gerekçe gösterilmesi ve sonrasında öğrencilerin getirdiği türlü önerilerin reddi de söz konusu. Pandeminin bahane edilmesiyle geleneklerin ortadan kaldırılması amaçlanıyor, gelecek nesillere aktarılacak bir kimlik kalmıyor” şeklinde konuştu.