Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 18-11-2020 14:55   Güncelleme : 18-11-2020 15:12

Özbekistan Devlet Bayrağı Günü Kutlu Olsun

18 Kasım, Özbekistan bayrağının kabul edilişinin yıl dönümü sebebiyle "Devlet Bayrağı Günü" olarak kutlanıyor.

Özbekistan Devlet Bayrağı Günü Kutlu Olsun

Orta Asya Türklüğünün temsilcilerinden olan Özbekistan, 1 Eylül 1991 tarihinde Sovyetler Birliği'nden bağımsızlığını kazandıktan sonra 18 Kasım 1991 tarihinde Özbekistan bayrağı kabul edilmiştir.

Özbakistan bayrağı; açık mavi, beyaz ve açık yeşilin yatay olarak sıralandığı, 3 renkli şeritten oluşmaktadır. Beyaz şerit, altında ve üstünde ince bir kırmızı çizgi ile çevrilidir. Solüst  tarafta mavi şerit üzerinde beyaz bir hilal ve artan düzende yatay olarak yer alan 12 adet beş noktalı yıldızlar vardır. Hilâl; İslam'ı değil, Özbekistan bağımsızlığını ve halkın tarihsel geleneklerini sembolize eder. 12 yıldız, ülkenin tarihsel kültürünü ve bir güneş takvimi için kullanılan 12 adet burç kuşağını temsil eder. Mavi, Özbekistan tarihini ve aynı zamanda yaşamın temel kaynaklarından biri olarak suyu ve gökyüzünü temsil eder. Beyaz, barış ve saflık idealleri anlamını taşır. Yeşil ise doğayı ,umudu ve yeni bir hayatı temsil eder ve kırmızı, yaşamı ve hayatı temsil eder.

Dost ve kardeş Türk ülkesi Özbekistan'ın 18 Kasım Devlet Bayrağı Günü Kutlu Olsun! 18 Noyabr O'zbekiston Respublikasining Davlat Bayrog'i Kuni Qutlug' Bo'lsin!