Haberler
Giriş Tarihi : 21-10-2020 14:18   Güncelleme : 21-10-2020 14:18

Özdağ'ın FETÖ İthamına İlişkin İlginç Değerlendirme: İYİ Parti Hakkında Kapatılma Davası Açılması İçin

İYİ Partili Özdağ'ın partisinin İstanbul İl Başkanı Kavuncu'ya yönelik FETÖ'cü ithamında bulunması siyasi arenayı çalkalamaya devam ediyor. Korkusuz yazarı Takan da ilginç bir değerlendirmede bulunarak Özdağ'ın bu çıkışını "İYİ Parti hakkında kapatılma davası açılması için çağrı" olarak yorumladı.

Özdağ'ın FETÖ İthamına İlişkin İlginç Değerlendirme: İYİ Parti Hakkında Kapatılma Davası Açılması İçin

Gazeteci Ahmet Takan, bugün Korkusuz gazetesindeki köşesinde İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ'ın konuk olduğu canlı yayında partisinin İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu için kullandığı ifadeleri değerlendirdi.

Takan, yazısında Kavuncu'nun İYİ Parti'de daha önce üstlendiği görevleri de hatırlatarak "Kavuncu’yu “FETÖ’cülük”le suçlamak demek Meral Akşener’i de aynı potaya koymak demek" ifadelerini kullandı. Bundan hareketle Anayasa'nın ilgili maddelerine atıfta bulunan Takan, Özdağ'ın çıkışını da 'İYİ Parti hakkında kapatılma davası açılması için çağrı' olarak değerlendirdi.

Korkusuz yazarı Takan'ın "İYİ Parti kapatılır mı" başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

"İYİ Parti’de olağan kurultay ile birlikte başlayan iç karışıklık tam gaz devam ediyor.   İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, açık iktidar yanlısı bir haber kanalının, açık iktidar yağcısı papağanının programında partisinin Genel Başkanı Meral Akşener ve  İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’ya çok sert eleştirilerde bulundu. Özdağ, Kavuncu’yu “FETÖ’cülükle” suçladı. Yenilir yutulur cinsten değil. Parti kurulurken de Meral Akşener “FETÖ’cü” suçlamalarına maruz kalmıştı. Buğra Kavuncu, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcılığı’ndan İstanbul İl Başkanlığı’na gitmişti. Kavuncu’yu “FETÖ’cülük”le suçlamak demek Meral Akşener’i de aynı potaya koymak demek.

Anayasa’nın siyasi partilerin uyacakları esasları düzenleyen 69’uncu maddesinin ilgili fıkraları – aynı zamanda kapatılmayı da düzenleyen- diyor ki;

“Siyasi partilerin kapatılması, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın açacağı dava üzerine Anayasa Mahkemesi’nce kesin olarak karara bağlanır.

Bir siyasi partinin tüzüğü ve programının 68’inci maddenin dördüncü fıkrası hükümlerine aykırı bulunması halinde temelli kapatma kararı verilir.

Bir siyasi partinin 68’inci maddenin dördüncü fıkrası hükümlerine aykırı eylemlerinden ötürü temelli kapatılmasına, ancak, onun bu nitelikteki fiillerin işlendiği bir odak haline geldiğinin Anayasa Mahkemesi’nce tespit edilmesi halinde karar verilir. (Ek cümle: 3/10/2001-4709/25 md.) Bir siyasi parti, bu nitelikteki fiiller o partinin üyelerince yoğun bir şekilde işlendiği ve bu durum o partinin büyük kongre veya genel başkan veya merkez karar veya yönetim organları veya Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki grup genel kurulu veya grup yönetim kurulunca zımnen veya açıkça benimsendiği yahut bu fiiller doğrudan doğruya anılan parti organlarınca kararlılık içinde işlendiği takdirde, söz konusu fiillerin odağı haline gelmiş sayılır.”

Anayasanın 68’inci maddesini dördüncü fıkrası ne hükmediyor?

“Siyasi partilerin tüzük ve programları ile eylemleri, devletin bağımsızlığına, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, insan haklarına, eşitlik ve hukuk devleti ilkelerine, millet egemenliğine, demokratik ve laik Cumhuriyet ilkelerine aykırı olamaz; sınıf veya zümre diktatörlüğünü veya herhangi bir tür diktatörlüğü savunmayı ve yerleştirmeyi amaçlayamaz; suç işlenmesini teşvik edemez.”

Ee, o zaman!.. Ümit Özdağ, açıktan İYİ Parti hakkında kapatılma davası açılması için çağrıda bulunuyor."