Haberler
Giriş Tarihi : 31-12-2020 11:04   Güncelleme : 31-12-2020 11:04

Pandemide Bütün Dünya Faizleri İndirdi Türkiye Artırdı

Pandemi döneminde dünya genelinde merkez bankaları faizleri düşürürken sadece 3 ülkede faiz arttı: Danimarka, Güney Sudan ve Türkiye.

Pandemide Bütün Dünya Faizleri İndirdi Türkiye Artırdı

Pandemi döneminde dünya genelinde merkez bankaları, ekonomileri canlandırmak için parasal genişlemeye gitti ve birçok ülkede faizler düşürüldü. Faizler, tarihte rastlanmamış seviyelere geriledi, birçok ülkede eksi faizler görüldü.

 

Bloomberg’in incelemesine göre, 2020 yılında faizin arttığı sadece üç ülke var: Danimarka, Güney Sudan ve Türkiye.

Danimarka’da merkez bankası, faizi mart ayında yüzde -0,75 seviyesinden yüzde 0,60 seviyesine yükseltti. Ancak faiz artışına rağmen eksi faizde kalmayı devam ettirdiği için bu ülke Güney Sudan ve Türkiye’ye göre başka bir kategoride yer aldı.

 

Uzun iç savaş sonrası 2011’de bağımsızlığını ilan eden ancak iç savaşın izlerini taşımaya devam eden ve enflasyonun yüzde 11’in üzerinde olduğu Güney Sudan’da merkez bankası, kasımda faizi yüzde 10’dan yüzde 15’e yükseltti.

Türkiye’de ise Mayıs ayında ekonomiyi canlandırmak için yüzde 8.25 ile enflasyonun altına çekilen faizler, döviz kurları ile enflasyonun kontrolden çıkması üzerine geçen hafta yüzde 17’ye kadar yükseltildi.

Dünyada en yüksek faiz oranlarına sahip ülkeler sıralamasında Türkiye 9. sırada bulunuyor. Türkiye'nin üzerinde bulunan ülkeler ise şöyle: Venezuela, Arjantin, Zimbabve, Yemen, Liberya, Surinam, Kongo ve İran.