Haberler
Giriş Tarihi : 06-03-2021 15:02   Güncelleme : 06-03-2021 15:24

Papa, Kur'an-ı Kerim Dinledi

Katoliklerin ruhanî lideri Papa Franciscus, Irak ziyareti kapsamında Hazreti İbrahim'in doğum yeri olduğuna inanılan Zikar (Nasiriye) vilayetindeki antik Ur kentine geldi.

Papa, Kur'an-ı Kerim Dinledi

Papa Francis, Ur kentinde Müslüman ve Hristiyan din adamları tarafından karşılandı. Papa’nın gelişi sırasında yerel folklor ezgileri çalındı ve ilahiler söylendi. Papa, burada Kur'an-ı Kerim dinledi. 

Konuşmasına Ur kentinin İbrahim Peygamber ile ilişkisinden söz ederek başlayan Papa, “Birlik, beraberlik ve iman Ur’dan başladı. Biz, İbrahim’in torunlarıyız. Birbirimizi sevmeliyiz. Birbirimizden ayrı çalışmamalıyız. Bu toprakları birlikte ihya edebiliriz” ifadelerini kullandı.

Irak’taki terör saldırılarına da değinen Papa, şunları söyledi:

“Terör, dini kullanıyor. Biz de dinin bir kılıf olarak kullanılmasına izin vermemeliyiz. Terör, tarihin bir parçası olan Irak’a da saldırdı. Din ve fikir çeşitliliğini, özgürlüğünü savunmalıyız.”

Birlik ve beraberlik çağrısı yapan Papa, “Kardeşliğimizi güçlendirmeliyiz. Barışçıl yaşamı inşa etmeden ve birbirimize destek çıkmadan barış gelmez” dedi.

Ayrıca Çin virüsü salgınına da değinen Papa, virüsün dayanışmayla ve mesafe kuralına riayet edilerek yenilebileceğini vurguladı.

Katoliklerin ruhanî liderinin konuşmasının ardından Müslüman ve Hıristiyan din adamları tarafından ortak dualar edildi.

Öte yandan Papa’nın ülkenin güneyindeki antik Ur kentinde hac merasimi yapması bekleniyor. Nitekim dün, Bağdat’taki konuşmasında "Irak’a hac için geldim" demişti.

Irak ziyaretine dün başlayan Papa Franciscus, başkent Bağdat'ta Başbakan Mustafa el-Kazımi ve Cumhurbaşkanı Berhem Salih ile görüşmüştü. Ayrıca dün Papa, 2010'da terör saldırısına uğrayan Seyyidet'ül Necat Kilisesi'ne giderek Süryani ve Keldani kanaat önderleriyle görüşmüştü. Papa'yı burada coşkulu bir kalabalık karşılamıştı. Bugün ise ilk olarak Necef’te Şiilerin dinî mercisi Ayetullah Ali es-Sistani ile görüşmüştü.

Ur kentindeki programın ardından helikopterle Bağdat’a hareket eden Papa, Mar Yusuf Kilisesi’ni ziyaret ederek başkentteki programını tamamlayacak. Papa, yarın ise Erbil ve Musul'u ziyaret edecek.

Tarihte ilk kez bir Papa, Irak'a ziyaret gerçekleştiriyor.