Haberler
Giriş Tarihi : 10-03-2021 11:13   Güncelleme : 10-03-2021 11:13

Paşinyan, Genelkurmay Başkanı'nı Yine Görevden Aldı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan'ı ikinci kez görevden aldı.

Paşinyan, Genelkurmay Başkanı'nı Yine Görevden Aldı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan hükümete muhtıra veren Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan'ın görevinin son bulduğunu duyururken Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, Paşinyan'ın görevden alma kararnamesini Anayasa Mahkemesi'ne taşıdı.

Ermenistan Başbakanlığı, Cumhurbaşkanı Sarkisyan'ın Gasparyan'ın görevden alınmasıyla ilgili kararnameyi imzalamadığı ve yasalara aykırı davranarak Sarkisyan'ın kararnameyi Anayasa Mahkemesine de zamanında götürmediğini vurguladı. Ermenistan Cumhurbaşkanlığının daha önceden yaptığı açıklama ise söz konusu kararnamenin Anayasa Mahkemesine götürülmesi için bir süre kısıtlaması bulunmadığına yönelikti.

Paşinyan, yaptığı açıklamada "Bugünden itibaren Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan görevinden alınmış sayılıyor" ifadesini kullandı.

Paşinyan'a Muhtıra

Ermenistan Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan ve üst düzey komutanlar, Başbakan Paşinyan'ı istifaya çağıran bir bildiriyle Paşinyan hükümetine muhtıra vermiş, Paşinyan ise ordunun kendisie yönelik istifa taleplerini "darbe teşebbüsü" olarak nitelendirerek Genelkurmay Başkanı'nı görevden almış ancak Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, görevden alma kararnamesini geri göndermişti.