Haberler
Giriş Tarihi : 26-12-2020 21:13   Güncelleme : 26-12-2020 21:20

Paşinyan'dan Erken Seçim Sinyali

Halktan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'a istifa çağrıları gelirken, Paşinyan erken seçim sinyali verdi.

Paşinyan'dan Erken Seçim Sinyali

Azerbaycan'ın topraklarını yaklaşık 30 yıldır işgal eden Ermenistan'ın saldırılarına karşılık veren Azerbaycan ordusu, işgalci Ermenistan'ı teslim olmaya zorlamıştı. Dağlık Karabağ'dan yenik ayrılan Nikol Paşinyan hükümetine halktan büyük tepkiler gelmeye devam ederken, Paşinyan erken seçim sinyali verdi.

Paşinyan gelecek sene erken genel seçime gidilebileceğini açıkladı. Facebook adresinden paylaşım yapan Paşinyan, seçim için kesin bir tarih vermese de parlamento içi ve dışı tüm kurumları bu konuda görüşmeye davet etti.

"Başbakanlık koltuğuna kendimi zincirlemedim" diyen Paşinyan, "Zor zamanlarda halkın bana tekrar güvenmesi durumunda ülkeyi yönetmeye hazırım" ifadelerini kullandı.

Azerbaycan ile 10 Kasım'da imzalanan ateşkes anlaşmasının ardından büyük bir baskı altında bulunan Başbakanı muhalefet Dağlık Karabağ'da alınan yenilgiden sorumlu tutuyor ve istifasını talep ediyor.

27 Eylül'de Dağlık Karabağ'da başlayan çatışmalarda Azerbaycan 1990'da kaybettiği toprakların büyük bir kısmını yeniden kazanmıştı. Bu yenilginin ardından halk protestoları baş göstermiş ve birçok gösterici meclisi işgal etmişti.