Haberler
Giriş Tarihi : 13-07-2021 16:30   Güncelleme : 13-07-2021 16:30

Pentagon Sözcüsü: Afganistan Konusunda Türkiye'ye Minnettarız

Pentagon Sözcüsü Kirby, Hamid Karzai Havaalanı'nın güvenli bir şekilde işletilmesine destek verme konusunda Türkiye ile görüşmelerin sürdüğünü ifade etti.

Pentagon Sözcüsü: Afganistan Konusunda Türkiye'ye Minnettarız

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Kabil Hamid Karzai Havaalanı'nın güvenli bir şekilde işletilmesine destek verme hususunda Türkiye ile görüşmelerin devam ettiği bilgisini paylaştı.

Düzenlediği basın toplantısında değerlendirmeler yapan Kirby, Kabil Uluslararası Havaalanı'nda halen Amerikan askerlerinin bulunduğunu fakat çekilmenin tamamlanmasının ardından oradaki askerlerin durumunun netleşeceğini söyledi.

Türkiye'ye Minnettarız

Havaalanının güvenliği konusunda Türkiye'ye minnettar olduklarını dile getiren Kirby, "Havaalanında güvenliğin nasıl sağlanacağı konusunda Türkiye ile görüşmeler devam ediyor, bu çabaya öncülük etmeye istekli oldukları için onlara minnettarız" dedi.

Türkiye'nin Kararlı Destek Misyonu kapsamında Hamid Karzai Havaalanı'nın güvenliğini sağladığını belirten Kirby, "Tüm güçler Afganistan'dan çekilirken, Türklere başka kimlerin yardım edeceği ve bu yardımın ne şekilde yapılacağı konusunda düzenlemeler yapılması gerekecek. Şu anda devam etmekte olduğumuz görüşmeler de bundan ibaret" ifadelerini kullandı.