Haberler
Giriş Tarihi : 16-07-2021 23:30   Güncelleme : 16-07-2021 23:51

Peyman Aref: İran'ın Önümüzdeki 10 Yılda Toprak Bütünlüğünü Koruyamayacağını Düşünüyorum

İranlı gazeteci ve insan hakları aktivisti Peyman Aref, "Önümüzdeki 10 yılda iki rakamlı büyük bir kalkınma hamlesi gerçekleştirmeli. Bunu yapamadığı taktirde ben İran'ın toprak bütünlüğünü koruyamayacağını düşünüyorum" dedi.

Peyman Aref: İran'ın Önümüzdeki 10 Yılda Toprak Bütünlüğünü Koruyamayacağını Düşünüyorum

Independent Türkçe'den Abdülhakim Günaydın haberine göre İran'da yaşanan protesto gösterilerinin temelinde uzun süredir görülen su ve elektrik sıkıntılarının yattığını söyleyen İranlı gazeteci ve insan hakları aktivisti Peyman Aref, "Merkezi yönetim bu soruna bir çözüm üretemiyor. Bölgedeki Arap nüfus da göçertilmek için Fars milliyetçiliğinin bölgeyi bilinçli olarak kuraklık ve susuzluğa mahkum ettiğini düşünüyor. Toplumunun genelinde böyle bir algı mevcut" diye konuştu.

Söz konusu eylemlerin Arap azınlığın yoğunlukla yaşadığı bölgede görüldüğünü belirten Aref, "Araplar ‘petrol ve doğalgaz bölgemizden çıkıyor ama bu İran'ın diğer şehirlerine yatırım ve zenginliğe dönüşüyor. Bu zenginlikten istifade edemiyoruz' diyor. Dolayısıyla bu ve birçok neden halkın öfkelenmesine ve protesto gösterileri düzenlemesine neden oluyor" ifadelerini kullandı.

Komşu ülkelerin İran'ın etnik ve mezhepsel sorunlarını kaşıdığını belirten Aref, "Öncelikle şunu vurgulamak istiyorum; İran'da etnik ve mezhep temelli fay hatları var ve hatlar aktifleşmiş durumda. İran'a komşu ülkeler bu fay hatlarını aktifleştirmek için çok ciddi bir çaba gösteriyor. Dolayısıyla İran ciddi bir problem ile karşı karşıya" dedi.

"Önümüzdeki 10 yılda iki rakamlı büyük bir kalkınma hamlesi gerçekleştirmeli" diyen Aref, "Bunu yapamadığı taktirde ben İran'ın toprak bütünlüğünü koruyamayacağını düşünüyorum. Yaptırımlar kalkınmanın önündeki en büyük sorundur. Tahran yönetimi acil bir şekilde ABD ile tüm sorunlarını çözmeli. Aksi taktirde toprak bütünlüğünü koruması çok zor görünüyor" şeklinde konuştu.

Bağımsız Güney Azerbaycan Cumhuriyeti

İran'daki faşist molla rejiminin baskısı altında yaşayan 30-35 milyona varan Güney Azerbaycan Türkü de uzun zamandır yönetimin baskısına karşı mücadelesini sürdürüyor. Kendi dillerinde özgürce konuşabilmek, yayın yapabilmek ve eğitim almak isteyen Güney Azerbaycan Türklerinin tamamına yakını Tahran idaresinde özgürce bir yaşamdan ümidini kesmiş durumda. Faşist İran rejiminin baskıları nedeniyle dünyanın dört bir yanına dağılmış olan Güney Azerbaycan Türklerinin ezici çoğunluğu bağımsız bir cumhuriyete sahip olmak için mücadele halinde.