Haberler
Giriş Tarihi : 30-03-2021 12:25   Güncelleme : 30-03-2021 12:48

PKK'lının Cenaze Töreninde ''Kürdistan Şehitlerine El Fatiha'' Diyen İmama Beraat

PKK'lının cenaze töreninde, "Kürdistan şehitleri için el fatiha" dediği iddiasıyla yargılanan Mehmet Can Demir'in beraatine karar verildi.

 PKK'lının Cenaze Töreninde ''Kürdistan Şehitlerine El Fatiha'' Diyen İmama Beraat

İran uyruklu Sabhıa Ranibar isimli PKK üyesinin cenaze töreninde "Kürdistan şehitlerine el Fatiha" diyen Mehmet Can Demir'in ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan yargılanması talep edildi.

Van Cumhuriyet Savcılığı tarafından yargıya taşınan olayın ilk duruşmasında mahkeme, “Demir’in cezalandırılması amacıyla mahkememize kamu davası açılmış ise de sanığın eylemlerinin PKK/KCK silahlı terör örgütünün cebir, tehdit veya şiddet içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek nitelikte olmadığı, sanığın eylemlerinin ifade özgürlüğü kapsamında kaldığı, bu nedenle üzerine atılı suçun yasal unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle” diyerek Mehmet Can Demir'in beraatine karar verdi.

Hakkında beraat kararı verilen Can Demir, imam olduğunu ve cenazelere gittiğinde cenazenin kim olduğuna bakmaksızın dini kurallara göre defin işlemlerini gerçekleştirdiğini belirtti.

'Kürdistan' Demek Suç Olamaz

Demir’in avukatı Mahmut Kaçan, “Mehmet Can Demir 72 yaşında. Bir cenazeye katılmış ve 'Ruhuna el fatiha' demiştir. Kürdistan bugün Türkiye Dışişleri Bakanı'nın bile gidip bayrakları önünde resmi tören yaptığı bir yer. Kürdistan demek suç olamaz. Umarım bu karar emsal olur ve böyle davalar açılmaz” şeklinde konuştu.