Haberler
Giriş Tarihi : 19-02-2021 12:53   Güncelleme : 19-02-2021 13:32

Polis Tarafından Kaçırılan Öğrenciler: Öldürürüz Diyerek Tehdit Ettiler Arabadan Attılar

Ankara'da kaçırılan öğrenciler basın açıklaması yaparak yaşadıklarını anlattı.

Polis Tarafından Kaçırılan Öğrenciler: Öldürürüz Diyerek Tehdit Ettiler Arabadan Attılar

Ankara'da evlerinin önünde yapılan GBT'nin ardından sivil araçlarla götürülen üniversite öğrencileri Uğurcan Baynal, Ali Berke Aydoğan ve Sena Bademli isimli 3 üniversite öğrencisi polis tarafından alıkonulmuştu.

Öğrenciler Bulundu

Uzun süre haber alınamayan üniversite öğrencilerinden Uğurcan Baynal’ın Gölbaşı, Ali Berke Aydoğan’ın Pursaklar, S.B’nin ise Sincan’da bırakıldığı öne sürüldü. Öğrencilerin serbest bırakılmasının ardından İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi’nde basın açıklaması yapıldı. 

Kaçırılan öğrencilerden Ali Berke Aydoğan, “Evden çıktıktan sonra 3 polis evinimin önünde GBT yapmak istedi. Yanımda arkadaşım vardı, onu uzaklaştırdıktan sonra bana birkaç şey sormak istediklerini söyleyerek aracın yanına götürdüler. Ben ne oluyor demeye kalmadan beni zorla araca bindirdiler. Beni Ankara’da 2 saat dolaştırdıktan sonra Gölbaşı’da ara bir sokakta arabayı tam durdurmadan ‘hadi defol’ diyerek arabadan attılar. Bizi ölüm ve korku ile tehdit ediyorlar. 'Arkadaşlarına söyle, onları da alacağız. Sokakta dolaşamayacaksınız, öldürürüz' dediler. Ama bizi kimse sindirmeyecek. Ellerinden geleni artlarına koymasınlar.” dedi.

Ankara’da kaçırılan bir diğer Ankara Üniversitesi Öğrencisi Uğurcan Baynal, “Sabah GBT bahanesiyle alınıp tehdit edildik. 'Sizler belli başlı olayların merkezindesiniz, sizleri toplayacağız' dediler. 1990’lı yılların uygulamalarının hâlâ güncelliğini koruduğunu görmekteyiz, Bu süreç geçici. Gençlik kazanımlarına kazanım katarak ilerleyecek. Kayyımlar gidene kadar direneceğiz” diye konuştu.

Kaçırılan öğrencilerin arkadaşı Nisan Çıra, ''Bir arkadaşımızın darp edilerek Gölbaşında, bir arkadaşımızın Pursaklar'da bırakıldığını, 3 saat sonra ise diğer arkadaşımızın Sincan’da bırakıldığını öğrendik. Teşhir ediyoruz, Ankara Emniyeti şehir eşkıyası gibi sokak ortasından arkadaşlarımızı kaçırarak suç işlemiştir. Arkadaşlarımızı saatlerce alıkoyup darp edip “Bir daha Boğaziçi eylemlerine katılmayacaksın” şeklinde tehdit etmiştir. Bu saldırı, özerk-demokratik üniversite mücadelesine, gençliğin iradesine yönelik bir saldırıdır. Biz, aşağı bakmayanlar, kayyum rektöre, kadın üniversitesine karşı nasıl direndiysek faşizme de öyle direniyoruz. Baskılarınız karşısında yenilmiyoruz” diyerek tepki gösterdi. 

Öğrenciler Hakkında Gözaltı Kararı Yok

Avukat Sercan Aran, olayın ilk yaşandığı saatten itibaren öğrencilerin durumunu takip ettiklerini ifade ederek, “Resmi bir gözaltı işlemi olup olmadığını öğrenmek için emniyetle iletişime geçtik. Yapılan görüşmelerde kaçırılan 3 öğrenci hakkında herhangi bir gözaltı işlemi olmadığını söylediler. Sonrasında de her bir arkadaşımız serbest bırakıldı. Şu an yasal süreci başlattık. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuyoruz” dedi.