Haberler
Giriş Tarihi : 11-03-2021 22:28   Güncelleme : 11-03-2021 22:28

Polonya'da Kara Senaryo: Tam Kapanma Yakın

Polonya Sağlık Bakanı Adam Niedzielski, bir süre önce kısmi gevşemeler uygulanan ülkede tekrar tam kapanmanın gündemde olduğunu ifade etti.

Polonya'da Kara Senaryo: Tam Kapanma Yakın

Polonya’da Çin virüsü salgınında son 24 saatte 21 bin yeni vakanın tespit edilmesiyle toplam vaka sayısı 1 milyon 849 bin 424’e ulaştı.

Polonya'da Çin virüsü salgınında vaka sayıları yeniden artmaya başladı. Polonya Sağlık Bakanı Adam Niedzielski, bir süre önce kısmi gevşemeler uygulanan ülkede tekrar tam kapanmanın gündemde olduğunu ifade ettİ.

Niedzielski, geçtiğimiz haftalarda yeniden kapanma kararı alınan Pomeranian, Masurian bölgelerine 15 Mart itibarıyla başkent Varşova'nın da bulunduğu Mazovian ve Lubusz bölgelerinin de eklenmesinin kararlaştırıldığını duyurdu. Bakan Niedzielski, "Büyük salgının artışına baktığımızda kara senaryo gerçeğe dönüyor. Bugün hastalığa yakalananların sayısında hızlı bir artış görmekteyiz. Son 7 günlük ortalama 14 bini aşmış bulunmakta. Maalesef ki bu sürecek bir eğilim; bu eğilim, hastanelere yatak doluluğu olarak yansımakta" ifadelerini kullandı.

Bakan Niedzielski, ülke genelinde bir süre önce uygulanan gevşemelerde şimdilik bölgesel çapta geri adım atılmasını kararlaştırıldıklarını açıkladı.

Vakaların Yüzde 70-80'i İngiltere Mutasyonu

Polonya'da son haftalarda 5 bin dolaylarında seyreden Çin virüsü vakalarında üçüncü dalganın başlamasıyla endişe verici artış gözlendi. Polonya Sağlık Bakanlığı dün ülke genelinde 17 bin 260 vaka açıklarken, son 24 saatte ise 21 bin 45 yeni vaka bildirdi. Son 24 saatte 375 kişinin hayatını kaybettiğini duyuran Sağlık Bakanlığı, ülke genelinde pozitif çıkan testlerin yüzde 70-80'inin ise İngiltere'de ortaya çıkan mutasyona uğramış Çin virüsü olduğunu açıkladı.

4 Bölgede Tam Kapanma

Bakan Niedzielski, 15 Mart Pazartesi gününden itibaren geçerli olmak üzere Varşova'nın da içinde bulunduğu Mazovian ve Lubusz bölgelerinde tam kapanmaya dönüleceğini bildirerek bu bölgelerde bir süre önce yeniden açılan alışveriş merkezleri, sinemalar, sanat galerileri, tiyatrolar, oteller, havuzlar ve kayak pistlerinin şimdilik 28 Mart tarihine kadar kapatılmasının kararlaştırıldığını ifade etti. Yalnızca birinci, ikinci ve üçüncü sınıf öğrencilerinin örgün öğretim gördüğü ülkede söz konusu bölgelerde tamamıyla uzaktan eğitime geçileceği bildirildi.

Mazovian ve Lubusz bölgesi için getirilen kısıtlamalar geçtiğimiz hafta ülkenin kuzeyindeki Masurian ve Pomanian bölgelerinde de uygulanmaya başlamıştı. Bakan Niedzielski, büyük salgının seyrine göre atılacak bir sonraki adımın ülke çapında tam kapanma olabileceğini ifade etti.

Polonya’da toplam vaka sayısı 1 milyon 849 bin 424’e, toplam can kaybı ise 46 bin 373’e ulaştı.