Haberler
Giriş Tarihi : 23-02-2021 17:30   Güncelleme : 23-02-2021 17:52

Prof. Ahmet Saltık: Tam Kapanma Şart Aksi Halde Ölümlerden Sorumlu Olursunuz

Prof. Dr. Ahmet Saltık, Türkiye'nin koronavirüs salgını ile mücadelesi için 14 günlük tam kapatma önerdi.

Prof. Ahmet Saltık: Tam Kapanma Şart Aksi Halde Ölümlerden Sorumlu Olursunuz

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Saltık, ülkemizde 1 milyon öğretmenin olduğunu, diğer personelle bu sayının daha da arttığını anımsatarak “Bu şekilde okulların açılması korkunç bir facia olur çünkü çocuklar hastalığı belirtisiz geçirirler, toplum içine yayılmasında en riskli kümedir. Türkiye böyle bir serüvene girişmemeli, gerekli önlemler alınmadan açılırsa bedeli ağır olur” uyarısında bulundu. 

Ülkemizde 1 milyon öğretmenin olduğunu anımsatan Prof. Saltık “1 milyon öğretmeni aşılayacaksınız, diğer çalışanlarda var... Üstelik 18 yaş altıdaki çocuklara eldeki aşılar da yapılamıyor. Yani aşı yapılamayan bir kitleye okulları açacaksınız. Batıda örneği yok bunun. Okullar dahi kapatılıp, uzatılıyor” diye konuştu. Okulların açılması ile tarih vermek yerine, bir takım kriterleri sağlamak gerektiğini ve ondan sonra okulların açılmasının doğru olacağını anlatan Saltık, şöyle devam etti: “Sözgelimi, Türkiye’de günlük ölümleri 10’un altına indirdiğinizde, günlük yeni olgu sayısın 500’ün altına çektiğinizde, mutant tipler görülmediği taktirde gibi ölçütler koyarak okulları açacaksınız. Bu haliyle okulların açılması korkunç bir facia demektir. Çünkü çocuklar hastalığı belirtisiz ve ayakta geçirirler, toplum içine yayılmasında en riskli küme okul çocuklarıdır. Türkiye böyle bir serüvene girişmemeli. Bugün günlük olgu sayılarımız Nisan ayındaki tepe değerlerinin bile üzerinde. Türkiye’nin en az 3-4 dört hafta köktenci bir biçimde kapanmaya ihtiyacı var, başka türlü bu sorunla baş edemeyeceğimiz gibi gözüküyor.” 

 

Aşı üretimi ve dağıtımının bütün dünyada yavaşlatılmış durumda olduğunu da söyleyen Prof. Saltık, “Virüsteki ciddi mutasyon aşıların etkinliğini azaltabilir” değerlendirmesini yaptı. Saltık, açıklamasına şöyle devam etti: “Türkiye 14 Ocak’ta başladığı aşılamada 3 milyon doz aşıyı bile daha kullanabilmiş değil. Demek ki elimizde aşı olsa bile yaygın ve hızlı uygulayabileceğimiz bir alt yapıya sahip değiliz. İngiltere’de, Almanya’da aşı istasyonlarının kurulduğunu, gönüllü tıp öğrencilerinin ve gönüllü eski sağlıkçıların göreve çağrıldığını çeşitli örnekler vererek daha önceden de söyledik. Hiçbiri yapılmadı. İş. hastanelere ve aile hekimliklerine yıkıldı. Sağlıkçılar organize bir topluluktur ve sağlık kuruluşundadırlar, işe gitmişken aşılarını da olurlar. Dolayısıyla aşı yapılması kolay gruptur. Bu gruba dahi 12 günde ancak yetişebildiğiseniz, yani günde 100 bin doz aşı yapabildiyseniz, ancak 30 günde 3 milyon aşılamayı bitirebilirsiniz. Sağlıkçılar dışında daha da zor, çünkü insanlar dağılıyor. Buraya odaklanmak gerekiyor; nasıl daha hızlı ve daha yaygın aşılama yapabiliriz. Bu amaçla yaygın aşılama yapabilmek için ayrı bir yapılanmaya, örgütlenmeye gidilmeli, ayrı bir personel, insan gücü gibi planlamalar yapılmalı ancak hükümet harcama gerektirecek hiçbir adım atmıyor, atamıyor. Dolayısıyla bugün gelen 6.5 milyon doz aşı ben de buruk bir sevinç yarattı. Kullanabilecek miyiz sorun burada. Onun için büyük bir hızla aşı organizasyonunu yaygın yapılabilmesi için her şeyin baştan gözden geçirilmesi gerekli. Eğer hızla yaygın uygulanamazsa ve dört hafta arayla ikinci dozda yapılamazsa, ilk dozdan yeterli bağışıklık elde etme olasılığı olanaklı değil. Süre uzadığı taktirde dört haftayı geçtiği taktirde ikinci dozda elde edilecek bağışıklıkta da zayıflama ortaya çıkacaktır.”

Açıklanan Ölümleri Beş ile Çarpmak Gerek

Saltık, "Sağlık Bakanlığı verileri güvenilmez. İktidar suçüstü yakalandı bir kez daha. Nüfus orantısı ile hesaplandığında kaba bir hesaplamayla Türkiye’nin ortalaması 100 binde 50’lere yakın çıkar diye tahmin ediyorum. Ama bakanlık 100 binde 9 ilan etmiş. Bire beş fark var. Dolayısıyla dünkü 8 bin rakamı, 8 bin değil 40 bindir. Dünkü ölümler 78 değil çarpı 5’tir kabaca. Ayıptır, günahtır, azıcık matematik bilmek gerekir, halkı aptal salak yerine koymamak gerekir! Bakın burada verilerle açıklıyorum, ortalama grafik bilgisiyle bu anlaşılır." ifadelerini kullandı ve ''Türkiye’de 28 bin kişinin koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiği açıklandı. Gerçek sayıyı bulmak için bunu da beş ile çarpmak gerek. Bu ölümlerin en az yarısı önlenebilirdi. Bu ölümleri durdurmak için derhal 2-4 hafta kapanmak gerekli. İzlenen bu akıl dışı, bilim dışı, insanlık dışı politikalarla masum insanların yaşam hakkını dahi koruyamıyorsunuz, siz nasıl insanlarsınız. İzlediğiniz hatalı politikalar nedeniyle masum insan ölüyor. Katil oldunuz, katil politikalar yürütüyorsunuz. Hiç utanıp sıkılmadan buradan siyasal başarı öyküsü çıkarmaya çalışıyorsunuz, bu nasıl bir durumdur, bu böyle gitmez." diyerek sitem etti.