Haberler
Giriş Tarihi : 07-03-2021 13:01   Güncelleme : 07-03-2021 13:01

Prof. Dr. Gönen: Nisan Ayında Yeni Bir Dalga Görürüz

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Prof. Dr. Sait Gönen ve Prof. Dr. Osman Erk, yeni normalleşme adımlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Prof. Dr. Gönen: Nisan Ayında Yeni Bir Dalga Görürüz

Çin virüsü salgını nedeniyle uygulanan hafta sonu yasakları uzun bir aradan sonra ilk kez cumartesi günü uygulanmadı. Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Erk ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Gönen yeni uygulamaya alınan normalleşme adımlarına ilişkin bazı değerlendirmelerde bulundu.

Ceyhan, açıklamasında "Son bir haftalık dönemde az da olsa tırmanışa geçen vaka artış sayısı Karadeniz’deki tablo ile ilintili. Karadeniz’den her gün binlerce insan İstanbul’a geliyor. Asıl tabloyu ise üç hafta sonra görmeye başlayacağız. İstanbul’da vaka artışı kaçınılmaz olacak. İnsanların pandemiyi ne derece anlayıp anlamadığını bir yıllık süreçte görmüş olmamız gerekiyor. 'Biz bu işi başardık, artık tehlike geçti' algısı yaratarak normalleşmeye giderseniz, vatandaş da tedbirleri gevşetir. Mevcut görüntüler sürdükçe pandemiyi atlatamayız" ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Sait Gönen ise son birkaç gündür hastanelere başvuru sayısında artış olduğunu belirterek, "Kafeler, lokantalar böyle dolar taşarsa Nisan ayında üçüncü dalgayı görürüz. Nişantaşı’nda kafe ve kapalı mekânların dolup taştığını gördüm. Trafik her yerde kilitlenmiş durumda. İnsanlar bunaldı ancak dikkatli olmalıyız. Bu şekilde devam edersek maalesef yine kötü günler bizi bekliyor" şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Osman Erk, yeni normalleşme sürecinin erken olduğunu belirterek "En son söyleyeceğimi ilk baştan belirteyim, İstanbul gibi metropolde bu davranış biçimiyle pandemi sürer gider. Haftalar sonra bir işim dolayısıyla Bakırköy’e gittim. Gördüğüm manzara gerçekten korkuttu. Sokaklar insan yığınlarından geçilmiyor. Umarım olmaz, umarım kimsenin canı yanmaz ama birkaç hafta sonra çok ciddi vaka artışları göreceğiz. Caddeler, sokaklar arabalardan insanlardan geçilmez durumda. Vatandaşlara kapalı, dar alanlardan uzak durmaları gerektiğini söylemekten dilimizde tüy bitti. Maske kullanımımız da sorunlu. Bazı kişiler bir maskeyi günlerce takıyor" dedi.