Haberler
Giriş Tarihi : 28-10-2020 19:50   Güncelleme : 28-10-2020 19:50

Putin: Kaliningrad'a İskender Füzelerini Konuşlandırmaktan Vazgeçebiliriz

Rus lider Vladimir Putin, Avrupa'ya zeytin dalı uzatarak; Avrupa'daki tek toprakları olan Kaliningrad'daki İskender (9M729) füzelerini konuşlandırmaktan vazgeçebileceklerini söyledi.

Putin: Kaliningrad'a İskender Füzelerini Konuşlandırmaktan Vazgeçebiliriz

Rusya lideri Putin, ülkesinin Avrupa'daki tek toprak parçası olan Kaliningrad'da kurmayı planladıkları İskender (9M729) füze sistemlerini konuşlandırmaktan vazgeçebileceklerini açıkladı.

Moskova'dan yapılan yazılı açıklamaya göre Putin, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması (INF) kapsamında yasaklanan silahların konuşlandırılmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

ABD'nin INF'den daha önce çekildiğini söyleyen Putin, "ABD'nin anlaşmadan çekilmesi ciddi hatadır. Bu durum, füze yarışının serbest hale gelmesi, karşı karşıya gelme potansiyelinin artması ve gerginliğin kontrolsüz şekilde tırmanması riskini artırıyor." ifadesini kullandı.

Rusya'nın INF'nin yasakladığı silahlar konusunda "moratoryum" teklifinde bulunduğunu belirten Putin, teklifin hala geçerli olduğunu kaydetti.

Putin, "ABD ve NATO'nun Avrupa'da bulunan üsslerindeki МK-41 füze fırlatma sistemi ile Aegis Ashore füze savunma sistemi ve Kaliningrad bölgesinde bulunan Rusya Silahlı Güçlerinin tesislerindeki 9М729 füzelere yönelik önlemler alınabilir" değerlendirmesinde bulundu.

İlgili ülkeleri istikrarı korumaya ve "füze krizlerini" önleyecek adımlar atmaya çağıran Putin, şunları kaydetti:

"Rusya, ülkenin Avrupa kısmında 9M729 füzelerini ileride de konuşlandırmaktan vazgeçmeye hazır. Bu, NATO'nun, INF kapsamında yasaklanan silahları Avrupa'da konuşlandırmaması yönünde adım atması şartıyla olabilir."