Haberler
Giriş Tarihi : 28-05-2021 22:37   Güncelleme : 28-05-2021 22:37

Putin, "Valisine" Destek Çıktı: AB'nin Belarus'a Yönelik Tepkileri "Duygu Patlaması"

Rusya Diktatörü Vladimir Putin, Belarus Diktatörü Aleksandr Lukaşenko’yu ağırladı. İki diktatör, Lukaşenko'nun zorbalıkla indirdiği yolcu uçağı meselesine Batılı ülkelerin gösterdiği tepkiye ilişkin görüştü.

Putin,

Rusya Diktatörü Vladimir Putin, Belarus Diktatörü Aleksandr Lukaşenko’yu Soçi kentinde bulunan konutunda ağırladı. İki diktatör bu görüşmede, Atina-Vilnius seferini yapan Ryanair yolcu uçağının 23 Mayıs'ta Minsk’e zorla indirilerek muhalif gazeteci Roman Protasevich'in gözaltına alınması üzerine Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ile Belarus arasında patlak veren krizi de ele aldı.

Batılı ülkelerin Belarus’a karşı takındığı tavrı eleştiren Rus diktatör Putin, AB ülkelerinin Belarus'a yönelik tepkilerini "duygu patlaması" olarak nitelendirdi. Putin, "Anlaştığımız gibi buraya geldiğiniz için teşekkür ederim, biz daha bu yeni duygu patlaması dalgası yaşanmadan önce anlaşmıştık. Evet, duygu patlaması" dedi.

Çifte Standart

Putin, 8 yıl önce eski Bolivya Devlet Başkanı Eva Morales’in uçağının Avusturya’ya indirildiğini hatırlattı. "Morales'i uçaktan indirdiler ve sessizlik hâkimdi" diyerek Batılı ülkelerin çifte standart uyguladığını savundu.

Görüşmede, Rusya ile "vassalı" Belarus arasındaki "Birlik Devlet" projesine de değinen çarlık hevesindeki Putin, "Emin adımlarla ilerliyoruz. Bu çalışma, vatandaşlarımıza somut sonuçlar getirmeye başladı. Burada tek önemli nokta, her şeyin tutarlı bir şekilde acele etmeden ve kademeli bir şekilde yapılması. Yani, çıkarlarımızın her ülkenin kendi belirleyeceği şekilde sağlanması" diye konuştu.

Putin ayrıca, Rus mühendisler tarafından Belarus’a inşa edilen nükleer güç santralinin birinci güç ünitesinin önümüzdeki haziran ayında devreye sokulacağını da duyurdu.

Kaosa Meftun Zaharova'dan "Sağdyu" Çağrısı

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, AB ülkelerinin Belarus’a hava sahasını kapatmasına tepki göstererek "Batı'nın siyasî nedenlerle Belarus’a hava sahasını kapatması tam bir sorumsuzluk. Bu karar, yolcuların güvenliğini riske atıyor" dedi.

AB’yi sağduyulu olmaya çağıran Zaharova, "Siyasetin amacı sağduyuyu ortaya çıkarmaktır. Bugün AB’de siyaset, giderek sağduyudan yoksunlaşıyor. Brüksel’in vatandaşları hayalî değil, gerçek tehditlere karşı korumak için etkili önlemleri nasıl alacağını öğrenmesinin zamanı geldi" dedi.

Putin'in Valisi

Belarus Diktatörü Lukaşenko ise velinimeti Putin'in sözü üstüne söz söylemekten itinayla kaçındı. Adeta Putin'in "valisi" gibi hareket eden Lukaşenko, bazı ülkelerin, Ryanair’e ait yolcu uçağının 23 Mayıs’ta bomba ihbarı üzerine Belarus’a sözde acil iniş yapması meselesine "duygusal" yaklaştığını iddia etti.

Ryanair meselesini açığa kavuşturacak belgeler getirdiğini de iddia eden Lukaşenko, "Rus ekonomisi gelişiyor. Rusya’ya bağlı olan bizim ekonomimiz de doğal olarak normal bir şekilde ilerliyor ancak her zaman bize sorun çıkarmak isteyenler var. Siz onları biliyorsunuz, ben size bilgi vereceğim. Sizinle olan güvene dayalı ilişkimize dayanarak bazı belgeler getirdim. Neler olduğunu, bunların nasıl insanlar olduğunu anlamanız için size göstereceğim" diye konuştu.