Haberler
Giriş Tarihi : 07-09-2020 21:50   Güncelleme : 07-09-2020 21:50

Reina Saldırganına 40 Kez Ağırlaştırılmış Müebbet ve 1368 Yıl Hapis Cezası

2017 yılbaşı gecesi, İstanbul'daki eğlence merkezi Reina'da düzenlenen saldırıda 39 kişi yaşamını yitirmişti. Reina saldırganı 40 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 1368 yıl hapis cezası aldı.

Reina Saldırganına 40 Kez Ağırlaştırılmış Müebbet ve 1368 Yıl Hapis Cezası

Reina’da 2017 yılbaşı gecesinde gerçekleşen ve 39 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısına ilişkin görülen davada saldırgan Abdulkadir Masharipov “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “Kasten öldürme” suçlarından 40 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Diğer suçlardan ise 1368 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Sanık avukatları, müvekkillerinin suçsuz olduklarını iddia ederek beraat talep etti. 

Son sözünde sanık Abdulkadir Masharipov, "Mahkemede bu suçlamaları kabul etmediğimi söyledim. Bunları tekrarlıyorum. Güçlü bir delil olması için parmak izlerinin ve güvenlik görüntülerin eşleştirilmesini Adli Tıp Kurumu'ndan rapor alınmasını talep etmiştik. Hiçbiri kabul olmadı. Bundan dolayı güçlü bir delil yoktur. Ciddi söyleyecek bir şeyim yok. Polis ifadelerimin bahsi geçti. Ben işkence ve baskı altında ifade verdim. Kamera görüntüleri var. İsterseniz alabilirsiniz. Bundan sonrası size havale. Beraatimi istiyorum" dedi.

Diğer tutuklu sanıklar da beraatlerini istedi.

Terör saldırısının planlayıcılarından olduğu ve Masharipov'a yardım ettiği nedeniyle tutuklu sanıklardan İlyas Masharipov'u "kasten öldürmeye yardım", "Anayasa'yı ihlale yardım" ve "kasten öldürmeye teşebbüse yardım" suçlarından 1432 yıl hapis cezasına çarptıran heyet, bu sanığın da tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Sanıklardan 11'inin tüm suçlardan beraatine karar verildi, bazı sanıklar ise "terör örgütü üyeliği" suçundan değişen oranlarda hapis cezasına çarptırıldı.

.