Haberler
Giriş Tarihi : 18-12-2020 16:29   Güncelleme : 18-12-2020 16:38

Reuters: TSK İdlib'deki 12 Gözlem Noktasından 7'sini Tahliye Etti

Reuters tarafından Türkiye'nin İdlib'deki 12 gözlem noktasından yedisini tahliye ettiği ve Türk askerlerinin Ankara destekli muhaliflerin kontrolündeki bölgelere çekildiği bildirildi.

Reuters: TSK İdlib'deki 12 Gözlem Noktasından 7'sini Tahliye Etti

Reuters haber ajansının ismi açıklanmayan bir Türk kaynağa dayandırdığı haberde, Türkiye'nin Suriye'nin İdlib vilayetindeki 12 gözlem noktasından yedisini boşaltarak Suriye ordusuna bıraktığı bildirildi.

Rusya ile 2018 Eylül ayında varılan Soçi Mutabakatı uyarınca Türk Silahlı Kuvvetleri İdlib'de 12 gözlem noktası kurmuştu.

Haberde Türk askerlerinin, İdlib vilayetindeki gözlem noktalarından yedisini boşaltarak Suriye ordusuna bıraktığı bildirildi. 

Reuters'a konuşan Türk kaynak, son tahliye işlemlerinin de Perşembe gecesi tamamlandığını belirterek Rusya ile varılan mutabakat uyarınca Türk askerlerinin Ankara destekli silahlı muhaliflerin kontrolündeki bölgeye konuşlandığını kaydetti. 

Türk kaynak, "Bu bir geri çekilme ya da asker sayısının azaltılması şeklinde değil. Konu sadece yer değiştirmeyle ilgili" ifadelerini kullandı.