Haberler
Giriş Tarihi : 03-05-2021 14:15   Güncelleme : 03-05-2021 14:15

Reuters: Türkiye Tam Kapanma ile Turizm Mevsimini Kurtarmaya Çalışıyor

Reuters, Türkiye'nin tam kapanma sürecine girişini ve pandemi sürecindeki başarısızlığını ele aldı.

Reuters: Türkiye Tam Kapanma ile Turizm Mevsimini Kurtarmaya Çalışıyor

Merkezi Londra'da bulunan ve dünya çapında gazetelere yolladığı haber raporları ile tanınan haber ajansı Reuters, Türkiye'yi değerlendirdi.

Son dönemde alınan 'tam kapanma' kararını 'turizm sektörünü canlandırmaya yönelik bir karar' şeklinde yorumlayan ajans, “Başarı şansı azalırken Türkiye tam kapanma ile turizm dönemini kurtarmayı umut ediyor” başlıklı bir haber yayımladı.

Türkiye'de turizmin sert bir darbe aldığını ve son çare olarak 'tam kapanma' şansının kullanıldığını belirten Reuters, “Türkiye’de turizm sektörü, birçok yabancı turist rezervasyonunu, vakaların hızla artmasıyla birlikte kaybederek bir kayıp sezonla daha karşı karşıya. Yaz dönemini kurtarmak için Cumhurbaşkanı Erdoğan son çare olarak Mayıs ayının ortasına kadar tam kapanma getirdi” şeklindeki ifadelerle haberini sürdürdü.

Reuters, Rus turistlerin Türkiye için kritik öneme sahip olduğunun altını çizerek ''Erken rezervasyon büyük darbe aldı. Sezonu kurtarmak için Mayıs’ın ortasına kadar tam kapanma geldi. En çok turistin geldiği Rusya, uçuş yasağını genişletebilir'' ifadelerini kullandı. 

Ajansa konuşan bir turizmci, “Tam kapanma kararı muhtemelen yaz sezonunu kurtarmaya yetmeyecek. Eğer hükümetin umut ettiği gibi Mayıs sonuna kadar 5.000 vakanın altına düşerse, ülkelerin Türkiye’ye karşı seyahat yasaklarını kaldırması bir süre alır. Temmuz ayını da kaybetme ihtimali var” dedi.