Haberler
Giriş Tarihi : 28-02-2021 13:42   Güncelleme : 28-02-2021 13:42

RTÜK'e Göre 'Ciddi Tepki Vermemek' Ceza Gerekçesi Oldu

RTÜK'ün uyguladığı ekran karartma ve para cezalarını "eşit ve tarafsız değerlendirmeler" olarak savunan Bakan Ersoy, Habertürk TV’ye verilen cezaların gerekçesini ‘sunucunun diğer konuklara nazaran ciddi tepki vermemesi' olarak açıkladı.

RTÜK'e Göre 'Ciddi Tepki Vermemek' Ceza Gerekçesi Oldu

TBMM'de RTÜK'ün televizyon kanallarına verdiği cezaları eleştiren ve sorular yönelten CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer'e Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'dan yanıt geldi. Ersoy, RTÜK'ün uyguladığı cezaların "eşit ve tarafsız değerlendirmeler" neticesinde uygulandığını savunarak "Bütün medya hizmet sağlayıcılarının yayınları, hem kamuoyunun hem de yayıncıların menfaat ve değerleri göz önünde bulundurularak tarafsız ve eşit olarak 6112 Sayılı Kanunda yer alan hükümler uyarınca değerlendirilmektedir" dedi.

CHP Milletvekili Çakırözer, yaptığı konuşmada "RTÜK'ün tüm cezaları Halk TV, Habertürk, Fox, Tele1 ve KRT gibi kanallara verirken turkuaz kanallar hakkında binlerce şikayete rağmen ne ceza, ne de rapor var" diyerek RTÜK'e eleştirilerde bulundu. Bu eleştirilere 'herkese eşit davranılıyor' minvalinde cevap veren Bakan Ersoy, Habertürk TV hakkında verilen son yaptırım kararı hakkında ise şaşırtan bir gerekçe sundu. CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır'ın Tank Palet Fabrikası'nın özelleştirilmesine ilişkin açıklamaları nedeniyle Habertürk'e verilen 5 kez program durdurma ve en üst sınırdan idari para cezasını eleştiren Çakırözer'e yazılı bir yanıt veren Ersoy, “Milletvekilinin açıklamalarına diğer konuklara nazaran program sunucusunun ciddi bir şekilde tepki vermediği ve açık bir şekilde itiraz etmediği” gerekçesiyle ceza verildiğini açıkladı. Böylelikle, Bakan Ersoy'a göre, sunucunun hükumeti eleştiren bir söze tepki vermemesi suç olmuş oldu.

Özgür Basını Susturmaya Çalışıyorlar

Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un bu açıklamasına tepki gösteren CHP Milletvekili Utku Çakırözer, "Anlaşılıyor ki ne Bakan ne de RTÜK o yayının bandını izlemiş! İzleseler böyle komik bir gerekçe ile bir kanala en ağır cezanın verilmesini savunamazlardı. ‘Konuklarına nazaran ciddi tepki vermemek' diye bir ceza gerekçesi olabilir mi? Ayrıca izlemeden ceza verdikleri belli. Hem programın sunucusu hem de milletvekili arkadaşımız söylenenin kamuoyuna çarpıtılmadan doğru biçimde aktarılması için ellerinden geleni yapıyor. Bunu görmezden gelerek böylesine komik bir gerekçe ile en ağır cezanın verilmesi o kanal üzerinde siyasi baskı ve sindirme operasyonundan başka bir şey değildir. Sayın Bakanın da önüne konan bu saçma sapan izahati ‘yanıt' diye yüce Meclis'e gönderiyor olması da ayrı bir komedi" ifadelerini kullandı.

Çakırözer, RTÜK'ün tarafsız davranmadığını söyleyerek Ersoy'un savunmasına şu şekilde karşılık verdi:

"RTÜK üyesi İlhan Taşcı'nın raporu var: Sadece 2020 yılında Halk TV, Tele1, KRT, Fox ve Habertürk'e toplam 54 kez ceza kesilmiş. A Haber, ATV, Kanal7 ve diğerlerinin olduğu kanallara ise sadece 4 kez!

Halk TV'ye 5 gün ekran karartma dahil toplam 15 yaptırım. Tele1'e 5 gün ekran karartma dahil toplam 19 yaptırım. KRT'ye 3 idari para cezası, FOX TV'ye 9 idari para cezası ve  3 ana haber bülteni durdurma cezası.

Habertürk'e ise bir yılda 7 yaptırım. İktidarı sorgulayan televizyon kanallarına 2020 yılında 10 milyon TL para cezası kesilmiş. İktidar yanlısı kanallara ise yapılan yüzbinlerce şikayete rağmen sadece 400 bin lira.

Tam 50 kat fark var! Bu cezaların neresi tarafsız, neresi eşit? Gerçek habercilik yapan kanallar RTÜK Başkanının bizzat talimatlarıyla, en ağır para cezalarıyla karatma cezalarıyla susturulmak isteniyor.

Bu kararların hepsi siyasidir, cezalar haksızdır, hukuksuzdur, ölçüsüzdür. Türkiye'de tarafsız ve eşit medyanın önündeki tek engel RTÜK iken çıkıp ‘Biz tarafsız ve eşit davranıyoruz' denilmesi milletle alay etmekten başka bir şey değildir"