Haberler
Giriş Tarihi : 02-05-2021 20:22   Güncelleme : 02-05-2021 20:22

RTÜK'ten TV Kanallarına 'Lebaleb' Görüntülerin Kullanılmaması Talimatı

RTÜK üyesi İlhan Taşçı RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin'in televizyon kanallarına yeni bir talimat verdiğini açıkladı.

RTÜK'ten TV Kanallarına 'Lebaleb' Görüntülerin Kullanılmaması Talimatı

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin'in TV kanallarına özel hattan verdiği talimatta şu ifadelere yer verildi:

"Televizyonlarda yayınlanan bazı görüntülerin arşiv niteliğinin belirtilmeden yayınlandığı tespit edilmiştir. Özellikle tam kapanma döneminde, başta haber bültenleri olmak üzere birçok programda arka planda kalabalık görüntülerin yer alması, insanların kurallara uymadığına ve kolluk kuvvetlerinin de görevlerini yerine getirmediğine dair bir yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermektedir. Bilindiği üzere 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un 8’nci maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendinde '…görüntülerin arşiv veya canlandırma niteliği ile ajanslardan veya başka bir medya kaynağından alınan haberlerin kaynağının belirtilmesi zorunludur.' hükmü yer almaktadır. Bu sebeple tam kapanma döneminde yapılan yayınlarda, kalabalık görüntülerin yerine boş cadde ve sokak görüntülerinin kullanılması hususunda hassasiyet gösterilmesi ve zaruri durumlarda ise görüntülerin arşiv niteliğinde olduğunun mutlaka belirtilmesi gerekmektedir.

Gereğini rica eder, iyi çalışmalar dileriz."

CHP RTÜK üyesi İlhan Taşçı, kanallara talimat verilmesine "RTÜK Başkanı, TV yöneticilerine rica görüntüsüyle talimat veremez. Hele hele bu talimat bir gerçeğin ekrana yansıtılmasının örneğin, lebalep parti kongreleri, tıklım tıklım dolu stadyum görüntülerinin önüne geçecek, sansür niteliğindeyse bu anayasaya göre de suçtur" derken, "Bu özgürlüklerini engelleyici her türlü girişim hukuka, ifade özgürlüğüne, gerçeğin halkla paylaşılması, toplumun bilgilendirilmesi ilkesine aykırıdır" sözleriyle itiraz etti.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin ise medyaya verilen talimatı "Görevimiz gereği çok açık ve sade bir dille yaptığımız yapıcı hatırlatmayı çarpık zihniyetle manipüle etmek tam da sahibine yakıştı. Sokaklar ve gündem boş olunca malum art niyetli zihniyet de mal bulmuş mağribi gibi üzerine atladı. Çok yazık" sözleriyle savundu.