Haberler
Giriş Tarihi : 08-04-2021 00:40   Güncelleme : 08-04-2021 00:40

Ruanda Soykırımını Araştıran Komisyonun Başkanı Fransız Tarihçi: Fransa Özür Dilemeli

Ruanda soykırımına ilişkin araştırma yapmak üzere kurulan komisyonun başkanı Fransız tarihçi Vincent Duclert, Fransa'nın Ruanda soykırımı sırasında büyük şiddet içeren ve sömürge üstünlüğüne dayalı siyaseti sebebiyle özür dilemesi gerektiğini söyledi.

Ruanda Soykırımını Araştıran Komisyonun Başkanı Fransız Tarihçi: Fransa Özür Dilemeli

Duclert, Mediapart internet sitesine verdiği demeçte, dönemin Cumhurbaşkanı François Mitterrand'a ait arşivlerde Fransa'nın, soykırımda suç ortağı olduğuna dair bir bilgi olmadığını savundu. Ancak Fransa'nın soykırımda "ağır ve ezici sorumluluğu" olduğunu vurgulayan Duclert, "Fransa, uzun süre ırkçı katliamları teşvik eden rejimin yanında yer aldı. Fransa, bu rejimin en radikal unsurlarının soykırım hazırlıklarına karşı kör kaldı" ifadelerini kullandı. Duclert, Ulusal Meclisin soykırıma ilişkin başka bir arşive erişim izni vermediğini de belirtti.

"Şahsen, Fransa'nın Ruanda'da büyük şiddet içeren ve sömürge üstünlüğüne dayalı siyaseti nedeniyle özür dilemesi gerektiğini düşünüyorum" şeklinde bir değerlendirme yapan Duclert, Ruandalıların Fransa'nın kendilerine yönelik "düşmanlıktan" çok zarar gördüğünü dile getirdi.

Fransa'nın Ruanda soykırımındaki rolüne ilişkin araştırma yapmak üzere kurulan komisyonun hazırladığı rapor, 26 Mart'ta Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a sunulmuştu. Raporda, Fransa'nın soykırımda ağır sorumluluğunun bulunduğunu ancak suç ortağı olduğunu gösteren bir şey bulunmadığı ifade edilmişti.

Mitterand'a ait arşivler üzerinde çalışma yapan Fransa Ulusal Araştırma Merkezi (CNRS) Araştırma Direktörü ve Survie Derneğinin üyesi François Graner, daha önce yaptığı bir açıklamada, "Suç ortaklığından bahsetmek için 3 unsur olmalı. Bunlar; suçu işleyenlere destekte bulunmak, destek verilen kişilerin eylemlerini bilmek, işlenen suçta etki yaratmak. Arşivlerin ve belgelerinin tamamında bu 3 unsur bulunuyor. Fransa'nın, soykırımı yapanlara sağladığı destek suç ortaklığı olarak adlandırılabilir" ifadelerine yer vermişti.