Haberler
Giriş Tarihi : 13-01-2021 22:06   Güncelleme : 13-01-2021 22:06

Ruhani, Trump'a "Terörist" Dedi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Trump'ı terörist olarak niteledi.

Ruhani, Trump'a

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani,Konuşmasında görev süresi boyunca İran karşıtı tutum izleyen Trump ve ekibini hedef alarak "ABD'nin azami baskı politikası ve ekonomik terörü kesin bir yenilgiyle sona ermiştir. Bu politikayı hazırlayanlar yalnızca mağlup olmadı aynı zamanda siyasi hayatları da sona erdi" dedi.

Ruhani, Trump'ın başkanlık döneminin 'aşağılayıcı' şekilde sona erdiğini ifade ederek, şöyle devam etti:

"Siyasi anlayıştan yoksun ABD Başkanı, aptal bir Dışişleri Bakanı (Mike Pompeo) ile aşırılık yanlısı ve bilgisiz bir Ulusal Güvenlik Danışmanı'nı (John Bolton) yanına alarak kendi tacir ve kumarbaz zihniyetiyle işleri yürütmeye çalıştı ve sonunun ne olduğunu gördük. Bu, dünyada zorbalığın, ırkçılığın ve yasaları çiğnemenin iyi sonuçlanmayacağının bir işaretidir."

ABD yönetiminin, 4 yıl boyunca İran'a yönelik devam ettirdiği yaptırım ve baskı politikasıyla rejimi devirmeyi istediğini ifade eden Ruhani, "Sabırlı halkımız bu tarihi teröriste direndi. Onlar üç ayda İran'ı devirmeyi hedefliyordu fakat kendileri devrildi" ifadelerini kullandı.

Ekonomide yaptırım ve baskı politikasının bittiniği öne süren Ruhani, "Tüm baskılara ve korona virüsü salgınına rağmen ekonomide istikrarlı bir hareketliliğe tanık oluyoruz. Enflasyon beklentileri başka koşullara göre şekillenecek ve insanlar daha parlak bir ufka sahip olacak" dedi.