Haberler
Giriş Tarihi : 21-12-2020 20:33   Güncelleme : 21-12-2020 20:33

Rus Aşısına İlk Onay Belarus'tan Geldi

Rusya'nın Çin virüsüne karşı ürettiği Sputnik V aşısı, Belarus hükümetinden resmi onay aldı.

Rus Aşısına İlk Onay Belarus'tan Geldi

Rusya'nın Çin virüsüne karşı ürettiği Sputnik V aşısı, Belarus hükümetinden resmi onay aldı. Aleksandr Lukaşenko'nun koltuğunda kalması için gereken desteği sağlayan Rusya, aşısını Belarus'a pazarlıyor.

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF), Belarus'un Rusya'nın Çin virüsü salgınına karşı ürettiğiSputnik V aşısına tescil sertifikası veren ilk dış ülke olduğunu, aşı üretiminin yerelleştirilmesi ile ilgili çalışmalarınsa sürdüğünü bildirdi.

Belarus'ta gönüllüler, 1 Ekim'de Sputnik V aşısının randomize, çift kör ve plasebo kontrollü klinik testler kapsamında aşılanmaya başlamıştı. RDIF'in mali desteğiyle gerçekleşen araştırmaya, araştırma merkezi olarak seçilen 8 sağlık kuruluşunda 100 kişi katılmıştı. 

Diğer taraftan Belarus Sağlık Bakanı Dmitriy Pineviç, Belarus halkının Koronavirüs'e karşı Rus Sputnik V aşısı ile aşılanmasına önümüzdeki ay başlanacağını belirtti.

Belarus haber ajansı Belta'nın aktardığına göre Pineviç, "Aşının ilk partisi ocakta tedarik edilecek. Ocak ayında aşılama kampanyasına başlayacağız" diye konuştu.

Pineviç daha önce Belarus Sağlık Bakanlığı'nın Rus Çin virüsü aşısı Sputnik V'ye tescil sertifikası verdiğini, bundan böyle aşının ülkede satışına ve tıbbi kullanımına izin verileceğini, önceliğin sağlık çalışanlarında, öğretmenlerde, ticaret ve çok sayıda insan ile temas etmek durumunda kalan diğer sektör çalışanlarında olacağını açıklamıştı.